System Information (4.7.x-2.0) - en to ro translation catalogue (67 entries)

en: Status
ro: Stare

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: In moderation queue
ro: În curs de moderare

en: Value
ro: Valoare

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Comments
ro: Comentarii

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Version
ro: Versiune

en: Weight
ro: Greutate

en: Related terms
ro: Termeni înrudiţi

en: Multiple select
ro: Selecţie multiplă

en: Required
ro: Necesar

en: Name
ro: Nume

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Modules
ro: Module

en: Display
ro: Afișaj

en: Display mode
ro: Modul de afişare

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Active
ro: Activ

en: Not found
ro: Nu s-a găsit

en: Off
ro: Oprit

en: Host
ro: Gazdă

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Users
ro: Utilizatori

en: Rows
ro: Rânduri

en: Optional
ro: Opţional

en: Do not display
ro: Nu se afişează

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Info
ro: Informație

en: Last run !time ago
ro: Ultima rulare în urmă cu !time

en: Blocked
ro: Blocat

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: File system path
ro: Calea către sistemul de fișiere

en: Themes
ro: Teme

en: Read only
ro: Numai citire

en: Display on separate page
ro: Pe o pagină separată

en: Anonymous commenting
ro: Comentariu anonim

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ro: Autorii anonimi nu-şi pot introduce datele de contact

en: Anonymous posters may leave their contact information
ro: Autorii anonimi îşi pot introduce datele de contact

en: Anonymous posters must leave their contact information
ro: Autorii anonimi trebuie să-şi introducă datele de contact

en: Display below post or comments
ro: Sub articole sau comentarii

en: Read/Write
ro: Citire/scriere

en: Configuration file
ro: Fişier configuraţie

en: Web server
ro: Server web

en: Memory limit
ro: Limită memorie

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Display above the comments
ro: Deasupra comentariilor

en: Display below the comments
ro: Sub comentarii

en: Display above and below the comments
ro: Deasupra şi sub comentarii

en: PHP extensions
ro: Extensii PHP

en: Comments per page
ro: Comentarii per pagină

en: Modules list
ro: Lista de module
