Acquia Connector (6.x-1.8) - en to fa translation catalogue (22 entries)

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Description
fa: شرح

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Version
fa: نسخه

en: Name
fa: نام

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Active
fa: فعال

en: Manual update check
fa: بررسی دستی به‌روزرسانی

en: Throttle
fa: بازدارنده

en: Normal
fa: عادی

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: Other
fa: ساير

en: incompatible
fa: ناسازگار

en: Incompatible with this version of Drupal core
fa: ناسازگار با این نسخه از هسته دروپال

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
fa: این نسخه با نسخه !core_version از هسته دروپال ناسازگار است.

en: Incompatible with this version of PHP
fa: ناسازگار با این نسخه از PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fa: این ماژول به PHP نسخه @php_required نیاز دارد و با PHP نسخه !php_version ناسازگار است.

en: Parse error. Not well formed
fa: خطای تجزیه. ترکیب مناسب نیست.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
fa: مقدار محدودیت حافظه را با ویرایش پارامتر memory_limit در فایل %configuration-file افزایش دهید و سپس وب سرور خود را Restart کنید (یا با مدیر سایت خود یا سرویس دهنده هاست خود برای همکاری تماس بگیرید).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
fa: با مسئول و یا سرویس دهنده سایت خود برای افزایش محدودیت حافظه PHP تماس بگیرید
