Acquia Connector (6.x-2.6) - en to id translation catalogue (26 entries)

en: Next
id: Selanjutnya

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: Cancel
id: Batal

en: Comments
id: Komentar

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Default
id: Bawaan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Active
id: Aktif

en: Manual update check
id: Periksa pembaruan manual

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Last run !time ago
id: Terakhir dijalankan !time yang lalu

en: Migrate
id: Migrasi

en: Input formats
id: Format input

en: Source code
id: Kode sumber

en: Identifier
id: Pengenal

en: authenticated user
id: anggota biasa

en: Error reporting
id: Laporan kesalahan

en: anonymous user
id: pengunjung anonim

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
id: Tambah batasan memori dengan mengedit parameter memory_limit pada file %configuration-file lalu restart webserver anda (atau hubungi administrator server anda atau hosting anda untuk bantuan).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
id: Hubungi administrator server atau hosting anda untuk bantuan dalam menambah batasan memori PHP anda.

en: Connect your site to the Acquia Network.
id: Sambungkan situs Anda pada Acquia Network

en: Private files
id: File-file pribadi

en: Allowed upload extensions
id: Ekstensi unggah yang diijinkan

en: Text formats
id: Format teks

en: Acquia Network settings
id: Pengaturan Jaringan Acquia
