Advertisement (6.x-2.3-beta1) - en to ar translation catalogue (177 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إرسال

en: Operations
ar: عمليات

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Groups
ar: مجموعات

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Delete group
ar: حذف المجموعة

en: Enabled
ar: مفعل

en: Priority
ar: الأولوية

en: Action
ar: إجراء

en: Quantity
ar: الكمية

en: error
ar: خطأ

en: all
ar: الكل

en: File
ar: ملف

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: default
ar: المبدئي

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Message
ar: الرسالة

en: Weight
ar: الوزن

en: Image
ar: الصورة

en: Container
ar: حاوية

en: none
ar: لا شيء

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Save
ar: حفظ

en: Update
ar: تحديث

en: Time
ar: الوقت

en: remove
ar: إزالة

en: URL
ar: العنوان URL

en: never
ar: أبدا

en: Text
ar: نص

en: <none>
ar: <لا يوجد>

en: Last month
ar: الشهر الماضي

en: Total
ar: المجموع

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Paths
ar: مسارات

en: type
ar: النوع

en: User
ar: مستخدم

en: action
ar: إجراء

en: file
ar: ملف

en: status
ar: الحالة

en: Options
ar: الخيارات

en: Sent email to %recipient
ar: أُرسل البريد إلى %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ar: تعذّر إرسال البريد إلى %recipient

en: Create
ar: أنشئ

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: Never
ar: أبدا

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Global settings
ar: إعدادات عامة

en: active
ar: نشط

en: Delete all
ar: حذف الكل

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Recipient
ar: المتسلم

en: Group name
ar: اسم المجموعة

en: General
ar: عام

en: Advertisement
ar: إعلان

en: group
ar: مجموعة

en: Start
ar: البداية

en: End
ar: النهاية

en: External
ar: خارجي

en: Clicks
ar: النقرات

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: expired
ar: منتهي الصلاحية

en: The update has been performed.
ar: تم إجراء التحديث.

en: Refine
ar: تحسين

en: Undo
ar: تراجع

en: Today
ar: اليوم

en: Yesterday
ar: أمس

en: Activity
ar: النشاط

en: Minimum height
ar: أقل ارتفاع

en: Minimum width
ar: أقل عرض

en: All time
ar: كل الوقت

en: role
ar: دور

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: permission
ar: صلاحية

en: Duplicate
ar: استنساخ

en: not active
ar: غير نشط

en: New
ar: جديد

en: details
ar: تفاصيل

en: image
ar: صورة

en: Select
ar: إختيار

en: is
ar: يكون

en: Examples:
ar: أمثلة:

en: pending
ar: معلق

en: IFrame
ar: iFrame

en: Raw
ar: سطر

en: Container name
ar: اسم الحاوية

en: Reports
ar: التقارير

en: and
ar: و

en: where
ar: حيث

en: Text ad
ar: إعلان نصي

en: Download CSV
ar: تحميل CSV

en: approved
ar: موافق عليه

en: This month
ar: هذا الشهر

en: This year
ar: هذه السنة

en: start
ar: بداية

en: denied
ar: مرفوض

en: end
ar: نهاية

en: Display type
ar: نوع العرض

en: This hour
ar: هذه الساعة

en: Last hour
ar: الساعة الماضية

en: Last seven days
ar: سبعة أيام الماضية

en: Last year
ar: السنة الماضية

en: Click history
ar: سجل النقرات

en: Create group
ar: إنشاء مجموعة

en: Ad owners
ar: أصحاب الإعلانات

en: permissions
ar: تصاريح

en: Add owner
ar: إضافة مالك

en: Mark as approved
ar: وضع علامة منشور

en: Mark as active
ar: وضع علامة نشط

en: Mark as expired
ar: وضع علامة منتهي الصلاحية

en: Mark as pending
ar: وضع علامة مقيّد

en: Mark as offline
ar: وضع علامة خارج الخط

en: Mark as denied
ar: وضع علامة مرفوض

en: Are you sure you want to delete these ads?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه الإعلانات؟

en: The ads have been deleted.
ar: تم حذف الإعلانات.

en: No ads available.
ar: لا توجد إعلانات.

en: No ads selected.
ar: لم يتم تحديد أي إعلان.

en: offline
ar: خارج الخط

en: not pending
ar: غير معلق

en: not approved
ar: غير موافق عليه

en: not offline
ar: ليس خارج الخط

en: not expired
ar: غير منتهي الصلاحية

en: not denied
ar: غير مرفوض

en: not found
ar: غير موجود

en: Specify a name for the ad group.
ar: تحديد عنوان للمجموعة الإعلانات.

en: Describe this ad group.
ar: وصف مجموعة الإعلانات هذه.

en: The ad group %term has been updated.
ar: تم تحديث مجموعة الإعلانات %term.

en: ad
ar: إعلان

en: administer advertisements
ar: إدارة الإعلانات

en: A html advertisement.
ar: إعلان html

en: Ad HTML
ar: HTML الإعلان

en: HTML Ad
ar: إعلان HTML

en: Maximum height
ar: أقصى ارتفاع

en: Maximum width
ar: أقصى عرض

en: enable attachments
ar: تفعيل المرفقات

en: download method
ar: نمط التنزيل

en: view uploaded files
ar: يعرض الملفات المرفوعة

en: (invalid image)
ar: (صورة غير صالحة)

en: (active)
ar: (نشط)

en: (inactive)
ar: (غير نشط)

en: Image Ad
ar: إعلان بالصورة

en: A text advertisement.
ar: إعلان نصي.

en: Ad header
ar: ترويسة الإعلان

en: Text Ad
ar: إعلان نصي

en: External ad
ar: إعلان خارجي

en: HTML ad
ar: إعلان HTML

en: Image ad
ar: إعلان بالصورة

en: Remove owner
ar: إزالة مالك

en: Ad Owners
ar: مالكو الإعلانات

en: always
ar: دائمًا

en: - All -
ar: - الكل -

en: The type of ad.
ar: نوع الإعلان.

en: edit any advertisement
ar: تحرير أي اعلان

en: The status of the ad.
ar: حالة الإعلان

en: Maximum filesize
ar: أقصى حجم للملف

en: Report dates
ar: تواريخ التقرير

en: Ad report
ar: تقرير الإعلان
