Advertisement (6.x-2.3-beta1) - en to hi translation catalogue (100 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Groups
hi: समूह

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Delete group
hi: समूह नष्ट करो

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Quantity
hi: मात्रा

en: error
hi: त्रुटि

en: all
hi: सभी

en: File
hi: फ़ाइल

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: default
hi: तयशुदा

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Message
hi: संदेश

en: Weight
hi: मान

en: Image
hi: चित्र

en: Container
hi: कंटेनर

en: none
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Time
hi: समय

en: URL
hi: यूआरएल

en: Placeholder tokens
hi: प्लेसहोल्डर टोकन

en: never
hi: कभी नहीं

en: Text
hi: लेख

en: <none>
hi: <कोई नहीं>

en: Total
hi: कुल

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: type
hi: प्रकार

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: action
hi: क्रिया

en: file
hi: फ़ाइल

en: status
hi: स्थिति

en: Options
hi: विकल्प

en: Sent email to %recipient
hi: %recipient को ईमेल भेजें

en: Unable to send email to %recipient
hi: %recipient को ईमेल भेजने में असमर्थ

en: Create
hi: बनाएँ

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Global settings
hi: वैश्विक सेटिंग्स

en: active
hi: उपलब्ध

en: Delete all
hi: सबकुछ मिटायें

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Recipient
hi: प्राप्तकर्ता

en: General
hi: सामान्य

en: Advertisement
hi: विज्ञापन

en: group
hi: समूह

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: External
hi: बाहरी

en: Cache
hi: कैश

en: IP Address
hi: IP पता

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: Refine
hi: बेहतर बनाना

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Today
hi: आज

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Minimum height
hi: न्यूनतम ऊंचाई

en: Minimum width
hi: न्यूनतम चौड़ाई

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: permission
hi: अनुमति

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: New
hi: नया

en: details
hi: विस्तृत सूचना

en: image
hi: छवि

en: is
hi: है

en: Container name
hi: कंटेनर का नाम

en: Reports
hi: रपट

en: and
hi: और

en: where
hi: कहाँ

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: Maximum height
hi: अधिकतम ऊंचाई

en: Maximum width
hi: अधिकतम चौड़ाई

en: view uploaded files
hi: अपलोड की हुई संचिकाओं का अवलोकन करें।

en: - All -
hi: -सभी-
