AdaptiveTheme (6.x-2.0) - en to id translation catalogue (57 entries)

en: Comments
id: Komentar

en: not verified
id: Belum diperiksa

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Home page
id: Beranda

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: Content type settings
id: Pengaturan tipe konten

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Default
id: Bawaan

en: Top
id: Atas

en: Posted by
id: Dikirim oleh

en: Posted
id: Dikirim

en:  by
id:  oleh

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Left side
id: Sisi Kiri

en: Middle column
id: Kolom tengah

en: Right side
id: Sisi Kanan

en: Bottom
id: Dasar

en: Taxonomy terms
id: Istilah taksonomi

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Users
id: Pengguna

en: Leaderboard
id: Papan peringkat

en: Create content
id: Kirim artikel

en: Anonymous
id: Anonim

en: Logout
id: Keluar

en: Delimiter
id: Pembatas

en: View user profile.
id: Lihat profil pengguna.

en: Display breadcrumb
id: Tampilkan breadcrumb

en: Breadcrumb separator
id: Pemisah breadcrumb

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan pemisah di akhir breadcrumb

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: Mission statement
id: Pernyataan misi

en: Content Bottom
id: Konten bawah

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Color settings
id: Pengaturan warna

en: Blocks
id: Blok

en: Menus
id: Menu

en: Layout settings
id: Pengaturan tata letak

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main Content
id: Konten Utama

en: Admin
id: Administrator

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
id: Bermanfaat ketika breadcrumb ditempatkan sebelum judul.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan judul konten pada akhir breadcrumb

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
id: Bermanfaat ketika breadcrumb tidak ditempatkan tepat sebelum judul.

en: Display content type
id: Tampilan jenis konten

en: by
id: oleh

en: Main menu
id: Menu utama

en: Block Content
id: Konten Blok

en: Text only. Dont forget to include spaces.
id: Teks saja. Jangan lupa untuk memasukkan spasi.

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: My Account
id: Profil

en: Column 3
id: Kolom 3

en: Column 4
id: Kolom 4

en: User menu
id: Menu pengguna

en: Main Menu
id: Menu Utama
