Addressbook (6.x-3.7) - en to it translation catalogue (50 entries)

en: user
it: utente

en: Delete
it: Elimina

en: Cancel
it: Annulla

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Yes
it: Sì

en: Available variables are:
it: Le variabili disponibili sono:

en: Search
it: Cerca

en: Country
it: Paese

en: Name
it: Nome

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Notes
it: Note

en: Picture
it: Ritratto

en: Email
it: E-mail

en: To:
it: A:

en: Active
it: Attivo

en: Roles
it: Ruoli

en: Filter
it: Filtra

en: Line
it: Riga

en: help
it: aiuto

en: Owner
it: Proprietario

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Mag

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Other
it: Altro

en: Sent
it: Inviato

en: Street
it: Via

en: City
it: Città

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Upload File
it: Carica file

en: Telephone
it: Telefono

en: Special
    characters
it: Caratteri
    speciali

en: Special\ncharacters
it: Caratteri\nspeciali

en: Embedded $variable
it: $variabile incorporata

en: more $special characters
it: altri caratteri $speciali

en: even more \$special characters
it: altri caratteri \$speciali ancora

en: Mixed 'quote' "marks"
it: Testo con 'virgolette' "assortite"

en: Mixed "quote" 'marks'
it: Testo con "virgolette" 'assortite'

en: Help called
it: Richiamato l'aiuto

en: This is some help
it: Questo è un testo di aiuto
