Apache Solr Search (6.x-1.8) - en to hu translation catalogue (58 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Reset to defaults
hu: Visszaállítás az alapértelmezésre

en: delete
hu: törlés

en: Delete
hu: Törlés

en: Content
hu: Tartalom

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Date
hu: Dátum

en: Search
hu: Keresés

en: Settings
hu: Beállítások

en: Save
hu: Mentés

en: Relevancy
hu: Relevancia

en: results
hu: eredmények

en: search
hu: keresés

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Sticky at top of lists
hu: Kiemelt, az oldal tetejére

en: Field name
hu: Mező neve

en: 1 attachment | @count attachments
hu[0]: 1 csatolmány
hu[1]: @count csatolmány

en: Ignore
hu: Mellőz

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Sort by
hu: Rendezés

en: settings page
hu: beállítások oldal

en: Search results
hu: Találatok

en: Your search yielded no results
hu: Nincs találat.

en: Please enter some keywords.
hu: Meg kell adni kulcsszavakat.

en: Search fields
hu: Mezők keresése

en: Block name
hu: Blokknév

en: Path alias
hu: Útvonalálnév

en: Included
hu: Beleértve

en: Enabled filters
hu: Engedélyezett szűrők

en: Current search
hu: Jelenlegi keresés

en: The primary identifier for a node.
hu: A tartalom elsődleges azonosítója.

en: Read only
hu: Csak olvasható

en: 1 comment | @count comments
hu[0]: 1 hozzászólás
hu[1]: @count hozzászólás

en: Language neutral
hu: Nyelvfüggetlen

en: Results per page
hu: Eredmények oldalanként

en: Advanced configuration
hu: Haladó beállítások

en: No group
hu: Nincs csoport

en: Configuration file
hu: Konfigurációs fájl

en: Search index
hu: Keresési index

en: 1 group | @count groups
hu[0]: 1 csoport
hu[1]: @count csoport

en: Number of items to index per cron run
hu: Időzítő (cron) futásonként indexelt tartalmak száma

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
hu: Az <a href="@cron">időzítő</a> egy futása alatt indexelhető elemek legnagyobb száma. Az erőforrásokhoz képest túl nagy érték beállítása időtúllépésekhez és memóriahiányhoz vezethet.

en: Show error message
hu: Hibaüzenet mutatása

en: Author name
hu: Szerző neve

en: All taxonomy term names
hu: Minden taxonómiakifejezés neve

en: Taxonomy term IDs
hu: Taxonómia kifejezés azonosítók

en: Minimum word length
hu: Legkisebb szóhossz

en: Maximum word length
hu: Legnagyobb szóhossz

en: Show more
hu: Több mutatása

en: Show fewer
hu: Kevesebb mutatása

en: Configuration files
hu: Konfigurációs fájlok
