Audio (6.x-1.0-unstable5) - en to ar translation catalogue (75 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Images
ar: الصور

en: Image size
ar: حجم الصورة

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Reset to defaults
ar: استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: Delete
ar: حذف

en: Type
ar: النوع

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: Tag
ar: وسم

en: Size
ar: الحجم

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Variable
ar: متغير

en: Link
ar: رابط

en: Required
ar: ضروري

en: Name
ar: الاسم

en: Import
ar: استيراد

en: Import path
ar: مسار الاستيراد

en: Length
ar: الطول

en: Format
ar: التنسيق

en: You can browse for audio by any of the following fields.
ar: بإمكانك تصفح ملفات الصوت بأي من الخانات التالية.

en: <strong>Note:</strong> deleting a tag will not remove it from the database or file until the node is saved again.
ar: <strong>ملحوظة:</strong> حذف وسم لن يلغيه من قاعدة البيانات أو الملف إلى أن تحفظ العقدة ثانية.

en: Change settings for the audio module.
ar: غير إعدادات وحدة الصوت

en: Audio
ar: الصوت

en: An audio file. The audio file could be used for adding music, podcasts, or audio clips to your site.
ar: ملف صوت. يمكن استخدام ملف الصوت في إضافة موسيقى، أو مقتطفات صوتية لموقعك.

en: Download audio file
ar: تحميل ملف الصوت

en: @download_count downloads
ar: @download_count إنزالات

en: A file must be provided. If you tried uploading a file, make sure it's less than the upload size limit.
ar: يجب أن تحدد ملفا. تأكد أن حجم الملف أقل من الحد الأقصى لحجم الملفات المرفوعة.

en: Audio File Info
ar: معلومات ملف الصوت

en: Current File
ar: الملف الحالي

en: No file is attached.
ar: لم يرفق أي ملف.

en: Add a new audio file
ar: أضف ملف صوت جديد

en: Allow file downloads.
ar: اسمح بإنزال ملفات الصوت

en: If checked, a link will be displayed allowing visitors to download this audio file on to their own computer.
ar: إذا أشرت على المربع، سيظهر رابط يسمح للزوار بإنزال ملف الصوت هذا على حواسيبهم.

en: <strong>WARNING:</strong> even if you leave this unchecked, clever users will be able to find a way to download the file. This just makes them work a little harder to find the link.
ar: <strong>تحذير:</strong> حتى لو تركت هذا المربع غير مؤشر، يظل بإمكان المستخدمين الأذكياء العثور على طريقة لإنزال الملفات. كل ما يمكنك فعله هو أن تجعل مهمة عثورهم على رابط الملف أكثر صعوبة.

en: Audio Metadata
ar: البيانات الفوقية لملف الصوت

en: Replace this with a new file
ar: استبدله بملف جديد

en: Track Number
ar: رقم المسار

en: Enter either a single number or fraction here. '1' means that this is the first track on the album, and '1/8' .
ar: إما رقم صحيح أو كسر. "1" تعني المسار الأول في الاسطوانة، وكذلك "1/8"، التي تعني الأول من ثمانية.

en: Browse for audio by
ar: تصفح الصوت بـ...

en: Default node title format
ar: العنوان المبدئي للعقدة

en: Node teaser format
ar: صيغة مثير العقدة

en: Permitted audio file extensions
ar: امتدادات الملفات المسموح بها

en: Downloadable by default
ar: يمكن إنزاله مبدئيا

en: Check this to make downloadable the default setting for new audio nodes. You should be aware that even when audio is not marked as downloadable, clever users can still download it, this just makes the work harder.
ar: أشر هنا لتجعل إمكانية إنزال ملف الصوت الإعداد المبدئي لعقد الصوت الجديدة. لاحظ أنه حتى إن لم تسمخ بإنزال الصوت، فإن باستطاعة المستخدمين الأذكياء إنزاله. كل ما يمكنك فعله هو أن تصعب المهمة قليلا.

en: The configuration options have been reset to their default values.
ar: تمت إعادة خيارات الضبط إلى قيمها المبدئية.

en: URL
ar: العنوان URL

en: Click to play
ar: انقر لتُشَغِّل

en: administer audio
ar: يدير ملفات الصوت

en: create audio
ar: ينشئ ملفات الصوت

en: edit own audio
ar: يحرر ملفات الصوت الخاصة به

en: play audio
ar: يشغل ملفات الصوت

en: download audio
ar: ينزل ملفات الصوت

en: While reading the ID3 tags, the following warnings were encountered:
ar: ظهرت التحذيرات التالية أثناء قراءة وسومات ID3:

en: The following errors where encountered while reading the file's ID3 tags:
ar: ظهرت الأخطاء التالية أثناء قراءة وسومات ID3:

en: While writing the ID3 tags, the following warnings were encountered:
ar: ظهرت التحذيرات التالية أثناء كتابة وسومات ID3:

en: The following errors were encountered, preventing the ID3 tags from being saved:
ar: ظهرت الأخطاء التالية أثناء كتابة وسومات ID3، مما منع حفظ الوسومات:

en: Default image type
ar: امتداد الصور المبدئي

en: Audio Images
ar: صور ملفات الصوت

en: Cover art or other images.
ar: غلاف الألبوم أو صور أخرى.

en: New image type
ar: نوع صور جديد

en: Add a new image
ar: أضف صورة جديدة

en: Click "Browse..." to select an image to add to this audio file. <strong>NOTE:</strong> Supported image types include GIF, JPG, and PNG.  Suggested dimensions: 170 X 170 pixels.
ar: انقر "Browse..." لتختار صورة تضيفها إلى ملف الصوت هذا. <strong>ملحوظة:</strong> امتدادات الصور المدعومة تتضمن GIF, JPG,PNG. الأبعاد المقترحة: 170 × 170 عنصورة.

en: MIME Type
ar: نوع مايم

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Adds the ability to attach album art to audio nodes.
ar: تضيف إمكانية إرفاق غلاف ألبوم لعقد الصوت.

en: Published
ar: منشور

en: Other
ar: آخر

en: Hidden
ar: مخفي

en: Click "Browse..." to select an audio file to upload. <strong>NOTE:</strong> the current PHP configuration limits uploads to %maxsize.
ar: انقر "Browse..." لتختار ملف صوت لترفعه. <strong>ملحوظة:</strong> تحدد إعدادات بي.إتش.بي الحالية حجم الملفات المرفوعة بـ %maxsize.

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ar: الصورة كبيرة جدا؛ الحد الأقصى هو %dimensions بكسل.
