Autolink (abandoned) (6.x-2.0-alpha5) - en to fr translation catalogue (61 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Reset to defaults
fr: Revenir aux valeurs par défaut

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Group
fr: Groupe

en: List
fr: Lister

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: edit
fr: modifier

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: The configuration options have been reset to their default values.
fr: Les options de configuration ont été réinitialisées à leurs valeurs par défaut.

en: content type
fr: type de contenu

en: status
fr: statut

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: Active
fr: Actif

en: Filter
fr: Filtrer

en: active
fr: actif(s)

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Node Types
fr: Types de nœuds

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: Class
fr: Classe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: edit group
fr: éditer le groupe

en: Operation
fr: Opération

en: Link to node
fr: Lien vers le nœud

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: User search
fr: Recherche utilisateur

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Definition
fr: Définition

en: Select a user
fr: Choisir un utilisateur

en: You must select a user.
fr: Vous devez choisir un utilisateur.

en: is
fr: est

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Content search
fr: Recherche de contenu

en: Select a term
fr: Sélectionner un terme

en: and
fr: et

en: where
fr: où

en: Target
fr: Cible

en: List links
fr: Lister les liens

en: Add link
fr: Ajouter un lien

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
fr: <em>et</em> où '<strong>%property</strong>' est '<strong>%value</strong>'

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
fr: <strong>%property</strong>' est <strong>%value</strong>

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Token replacement patterns
fr: Motifs de substitution par jeton (<em>token</em>)

en: Link to
fr: Lien vers

en: You must select a term.
fr: Vous devez choisir un terme.

en: Select content
fr: Sélectionner le contenu

en: add link
fr: ajouter un lien

en: Enter a user name
fr: Saisir un nom d'utilisateur

en: Link attributes
fr: Attributs du lien
