Autolink (abandoned) (6.x-2.0-beta5) - en to hi translation catalogue (46 entries)

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Synonyms
hi: समानार्थी

en: edit
hi: संपादन करें

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: The configuration options have been reset to their default values.
hi: विन्यास विकल्प उनके डिफ़ॉल्ट मान पर रीसेट कर दिया गया है।

en: URL
hi: यूआरएल

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: content type
hi: सामग्री का प्रकार

en: status
hi: स्थिति

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: Active
hi: सक्रिय

en: Filter
hi: फिल्टर

en: active
hi: उपलब्ध

en: Delete all
hi: सबकुछ मिटायें

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Operation
hi: काम

en: Link to node
hi: लिंक टू नोड

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: Refine
hi: बेहतर बनाना

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Definition
hi: परिभाषा

en: is
hi: है

en: and
hi: और

en: where
hi: कहाँ

en: Identification
hi: पहचान

en: List links
hi: लिंक की सूची
