Backup and Migrate (6.x-2.1) - en to hi translation catalogue (33 entries)

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Create !type
hi: !type सर्जित करे

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Path
hi: मार्ग

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Database type
hi: डॉटाबेस प्रकार

en: action
hi: क्रिया

en: Email
hi: ईमेल

en: All
hi: सभी

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Host
hi: होस्ट

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Location
hi: स्थान

en: help page
hi: सहायता पृष्ठ

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hi: @site वर्तमान मे निर्माणधीन है। हम जल्द ही लौटेंगे। आपके धैर्य के लिए धन्यवाद।

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Database name
hi: डॉटाबेस नाम

en: Port
hi: पोर्ट

en: Source
hi: स्रोत

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: The e-mail address %mail is not valid.
hi: आपने लिखा हुआ ईमेल पता %mail ठीक नहीं है।

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
hi: प्रत्येक अनुसूची एक बार प्रति क्रॉन रन की अधिकतम चला, तो वे अधिक बार नहीं चलाने की तुलना में अपने क्रॉन चलाने के लिए कॉन्फ़िगर किया गया है. यदि आप एक कार्यक्रम के लिए रखने के लिए बैकअप का एक संख्या निर्दिष्ट करने के लिए, पुराने बैकअप नई <strong>बनाई गई हैं के रूप में नष्ट कर दिया जाएगा यदि specifiy फ़ाइलों की एक संख्या है कि</strong> अनुसूची गंतव्य में अन्य बैकअप फ़ाइलों को रखना नष्ट हो जाएगा..
