Basic (6.x-2.8) - en to it translation catalogue (25 entries)

en: left sidebar
it: barra laterale sinistra

en: right sidebar
it: barra laterale destra

en: footer
it: messaggio a piè di pagina

en: Comments
it: Commenti

en: header
it: intestazione

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: configure
it: configura

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Syndicate content
it: Condividi contenuti

en: Content top
it: Parte superiore del contenuto

en: edit block
it: modifica blocco

en: edit the content of this block
it: modifica il contenuto di questo blocco

en: configure this block
it: configura questo blocco

en: edit view
it: modifica vista

en: edit the view that defines this block
it: modifica la vista che definisce questo blocco

en: edit menu
it: modifica menu

en: edit the menu that defines this block
it: modifica il menu che definisce questo blocco

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Content bottom
it: Parte inferiore del contenuto

en: Display borders around main layout elements
it: Mostra bordi attorno agli elementi principali del layout

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Second sidebar
it: Seconda barra laterale
