Bibliography Module (6.x-1.12) - en to ru translation catalogue (225 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: enabled
ru: включено

en: delete
ru: удалить

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: disabled
ru: отключено

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: RSS feed
ru: RSS-лента

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Download
ru: Скачать

en: Version
ru: Версия

en: Links
ru: Ссылки

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Number
ru: Число

en: Block settings
ru: Настройки блока

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: Required
ru: Обязательно

en: none
ru: нет

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Import
ru: Импортировать

en: Book
ru: Книга

en: Export
ru: Экспортировать

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: Node ID
ru: ID материала

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Genre
ru: Жанр

en: Add
ru: Добавить

en: remove
ru: удалить

en: Format
ru: Формат

en: History
ru: История

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Section
ru: Раздел

en: Visible
ru: Видимый

en: Notes
ru: Примечания

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Issue
ru: Проблема

en: Options
ru: Настройки

en: Submitted
ru: Отправлено

en: Year
ru: Год

en: Syndication
ru: Подписка

en: Database
ru: База данных

en: Filter
ru: Фильтр

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Term
ru: Термин

en: Fields
ru: Поля

en: Date Created
ru: Дата создания

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Medium
ru: Средний

en: Volume
ru: Объем

en: Merge
ru: Объединить

en: Code
ru: Код

en: Recipient
ru: Получатель

en: Frequency
ru: Частота

en: here
ru: здесь

en: Role
ru: Роль

en: Case
ru: Регистр

en: Select type
ru: Выберите тип

en: Anonymous
ru: Гость

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Filters
ru: Фильтры

en: Order
ru: Порядок

en: Full Text
ru: Полный текст

en: Untitled
ru: Без заголовка

en: Original
ru: Оригинал

en: First Name
ru: Имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: City
ru: Город

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: show
ru: показать

en: No items selected.
ru: Нет выбранных элементов.

en: Source
ru: Источник

en: The changes have been saved.
ru: Изменения сохранены.

en: Refine
ru: Отбор

en: Undo
ru: Отмена

en: Footnotes
ru: Сноски

en: Map
ru: Карта

en: Author Name
ru: Имя автора

en: Style
ru: Стиль

en: Reset to Defaults
ru: Очистить

en: Type Id
ru: Тип Id

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Session
ru: Сессия

en: System default
ru: Общесистемная

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: is
ru: =

en: Common
ru: Общие

en: Base URL
ru: Базовый URL

en: Authors
ru: Авторы

en: Editor
ru: Редактор

en: Publications
ru: Публикации

en: Abstract
ru: Абстрактный

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ru: Необходимо указать хотя бы одно не исключающее ключевое слово, содержащее не менее @count символов.

en: Order by
ru: Сортировка по

en: Show only items where
ru: Показать материалы, у которых

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: University
ru: Университет

en: Annotations
ru: Аннотации

en: Selection type
ru: Способ выбора

en: Paste
ru: Вставить

en: Modify
ru: Изменить

en: Report
ru: Отчёт

en: and
ru: и

en: where
ru: где

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
ru: <strong>%a</strong> - <strong>%b</strong>

en: A collection of data to cache.
ru: Собрание данных для кэширования.

en: hide
ru: скрыть

en: Default Title
ru: Название по умолчанию

en: Broadcast
ru: Передача

en: More...
ru: Ещё...

en: Initials
ru: Инициалы

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: This will override any other link you have set.
ru: Если выше было выбрано "Выводить это поле в виде ссылки", при активации данного флажка она будет заменена ссылкой на материал, к которому относится текущее значение поля.

en: Import file
ru: Импорт файла

en: notes
ru: примечания

en: Tabular
ru: Табличный

en: Drupal user
ru: Пользователь Drupal

en: The {node}.nid of the node.
ru: {node}.nid данного материала.

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: Invalid input
ru: Ошибочный ввод

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Filtering Search Results:
ru: Фильтровать результаты поиска

en: Exporting Search Results:
ru: экспортировать результаты поиска

en: edit this entry
ru: править эту запись

en: My publications
ru: Мои публикации

en: Profile pages
ru: Страница профиля

en: Show my publications on my profile page
ru: Показывать мои публикации на странице моего профиля

en: Show publications on users profile pages
ru: Показывать публикации в профилях пользователей

en: Show "My publications" item in the navigation menu
ru: Показывать пункт "Мои публикации" в меню навигации

en: Year Published
ru: Год

en: Depends on
ru: Зависит от

en: Links open in new browser
ru: Ссылка открывается в новом окне браузера

en: Hyperlink titles using supplied URL if available
ru: Гиперссылка названия использует URL при наличии

en: You can set an <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/OpenURL">openurl</a> link here
ru: Вы можете сделать ссылку в таком виде: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/OpenURL"> openurl </ A>

en: OpenURL Image
ru: OpenURL изображение

en: Show sort links
ru: Показывать кнопки сортировки

en: Only Fulltext if available
ru: Только полный текст если доступен

en: Biblio settings
ru: Настройки библиотеки

en: Configure default behavior of the biblio module.
ru: Настройка поведения модуля biblio

en: Add New Type
ru: Добавить новый тип

en: Reset all types to defaults
ru: Сбросить настройки всех типов

en: Type Name
ru: Имя типа

en: Create New Type
ru: Создать новый тип

en: Are you sure you want to delete the custom biblio type:  %title ?
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранный тип biblio: %title ?

en: Are you sure you want to reset ALL the field definitions to the defaults?
ru: Вы действительно хотите вернуть настройки  полей к

en: Publication Type
ru: Тип публикации

en: Tagged
ru: Помечено

en: Hint
ru: Подсказка

en: In Press
ru: В печати

en: Found @count results
ru: Найдены @count результаты

en: <em> and</em> <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
ru: <em> and</em> <strong>%a</strong> - <strong>%b</strong>

en: Clear All Filters
ru: Показать все

en: No Keywords
ru: Нет ключевых слов

en: No items found
ru: Материалов не найдено

en: References
ru: Ссылки

en: Biblio: Publication year
ru: Biblio: год публикации

en: Biblio: Authors
ru: Biblio: Авторы

en: Biblio: Type Name (e.g.: book)
ru: Biblio: Тип имени (e.g.: книга)

en: create biblio
ru: создать biblio

en: edit all biblio entries
ru: править все biblio записи

en: edit own biblio entries
ru: редактировать собственные записи biblio

en: view full text
ru: просмотреть весь текст

en: The biblio module has successfully added its tables to the database.
ru: Biblio модуль успешно добавил свои таблицы в базу данных

en: Maintains biblographic lists.
ru: Предоставляет списки материалов библиотеки

en: Biblio page title
ru: Заголовок страницы Biblio

en: The page title shown on the base URL.
ru: Название страницы отображается  на основе URL

en: Automatically delete orphaned authors
ru: Автоматически удалять не используемых авторов

en: Automatically remove orphaned keywords
ru: Автоматически удалять неиспользуемые ключевые слова

en: Biblio search
ru: Biblio поиск

en: On this page you can set type specific "Titles" and "Hints" which will display on the input form.
ru: На этой странице вы можете настроить "Заголовок" и "Подсказку", которые будут отображаться на форме ввода.

en: Publication Types
ru: Тип публикации

en: Reset!
ru: Сброс!

en: (None)
ru: (Нет)

en: Are you sure you want to delete the author type: %title ?
ru: Удалить тип автора: %title ?

en: Complete Name
ru: Полное название

en: Are you sure you want to delete the keyword: %title from ALL publications?
ru: Вы уверены, что хотите удалить ключевое слово: %title во всех публикаций?

en: No file was uploaded.
ru: Нет загруженных файлов

en: Saving nodes...
ru: Сохранить материалы...

en: Here you may export a ".pot" file which contains the titles and hints from the database which are not normally captured by translation extractors)
ru: Здесь вы можете экспортировать ".pot" файл, который содержит названия и подсказки из базы данных, которые как правило, не захвачены транслятором)

en: Export @count results
ru: Экспортировать результаты @count

en: First letter of title
ru: Первая буква в названии

en: Reset Search
ru: Сбросить результаты поиска

en: Show ALL
ru: показать все

en: 
                      %0  Book
                      %A  John Smith
                      %D  1959
                      %T  The Works of John Smith
                      ...
ru: 
                      %0  Книга
                      %A  Джон Смит
                      %D  1959
                      %T  Работы Джона Смита
                      ...

en: Other Biblio Fields
ru: Другие поля Biblio

en: Use &lt;bib&gt;citekey&lt;/bib&gt; or [bib]citebkey[/bib]to insert automatically numbered references.
ru: Используйте теги  &lt;bib&gt;слово&lt;/bib&gt; или [bib]слово[/bib], чтобы добавить автоматически пронумерованную сноску.

en: administer biblio
ru: администрировать biblio

en: edit biblio authors
ru: редактировать biblio авторов

en: Edit author information
ru: Редактировать информацию об авторе

en: Add New Author Type
ru: Добавить новый класс авторов

en: Edit keyword information
ru: Редактировать ключевые слова

en: Orphaned Keywords
ru: Непривязанные ключевые слова

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Drupal encountered some errors while attempting to install the database tables for the biblio module.
ru: У Drupal возникли некоторые ошибки при попытке установить таблицы базы данных для biblio модуля.

en: This is the collection that all biblio entries will be a part of if no other collection is selected. Deleting this term will render all your biblio entries inaccessable. (You've been warned!)
ru: Это собрание всех biblio записей, если никакие другие собрания не выбраны. После удаления все ваши biblio записи будут недоступны. (Мы вас предупредили!)

en: Relational table linking keywords to biblio nodes
ru: Таблица соотнесения ключевых слов с biblio материалах

en: Primary Key: The {node}.vid of the node.
ru: Первичный ключ: {node}.vid данного материала.

en: Stores the keywords related to nodes.
ru: Набор ключевых слов, связанных с материалами

en: The keyword
ru: Ключевые слова

en: Relational table grouping biblio nodes into collections
ru: Таблица соответствия для группировки  материалов biblio в собрание

en: Descriptions of the collections.
ru: Описание собрания

en: The name of the collection
ru: Название собрания

en: The description of the collection
ru: Описание собрания

en: The type of duplicate 0=biblio, 1=author.
ru: Тип дублирования 0=biblio 1=автор

en: Computer
ru: Компьютер

en: Image Size
ru: Размер изображения

en: biblio settings
ru: biblio настройки
