Bibliography Module (6.x-1.15) - en to id translation catalogue (102 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: enabled
id: hidup

en: delete
id: hapus

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: RSS feed
id: Pasokan RSS

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Download
id: Unduh

en: Version
id: Versi

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Number
id: Angka

en: Block settings
id: Pengaturan blok

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Required
id: Wajib

en: none
id: tidak ada

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Node ID
id: ID Node

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Add
id: Tambah

en: remove
id: buang

en: History
id: Riwayat

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Visible
id: Terlihat

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Options
id: Opsi

en: Submitted
id: Dikirim

en: Year
id: Tahun

en: Filter
id: Saring

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Term
id: Istilah

en: Fields
id: Bidang isian

en: Scale
id: Skala

en: Medium
id: Sedang

en: Code
id: Kode

en: Recipient
id: Penerima

en: here
id: di sini

en: Role
id: Peran

en: Case
id: Kasus

en: Anonymous
id: Anonim

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Filters
id: Filter

en: Order
id: Urutan

en: Original
id: Asli

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: City
id: Kota

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: show
id: tampilkan

en: Department
id: Departemen

en: No items selected.
id: Tidak ada item yang terpilih.

en: Source
id: Sumber

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Refine
id: Perhalus

en: Undo
id: Batalkan

en: Map
id: Peta

en: Author Name
id: Nama Penulis

en: Style
id: Gaya

en: Session
id: Sesi

en: System default
id: Standar sistem

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: is
id: adalah

en: Base URL
id: URL dasar

en: Chapter
id: Bab

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
id: Anda harus mengisi minimal satu kata kunci positif dengan @count karakter atau lebih.

en: Show only items where
id: Hanya tampilkan entri yang

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Selection type
id: Jenis pilihan

en: Paste
id: Tempel

en: Report
id: Laporkan

en: and
id: dan

en: where
id: dimana

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
id: <strong>%a</strong>-nya adalah <strong>%b</strong>

en: A collection of data to cache.
id: Kumpulan data untuk di-cache.

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: Chart
id: Grafik

en: The {node}.nid of the node.
id: {node}.nid suatu node.

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: Invalid input
id: Masukan tidak valid

en: Dropdown
id: Menu tarik turun

en: Primary Key: The {node}.vid of the node.
id: {term_data}.tid istilah forum yang dikaitkan ke node.
