Bookmarks (6.x-2.10) - en to pl translation catalogue (46 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Save configuration
pl: Zapisz konfigurację

en: delete
pl: usuń

en: Delete
pl: Usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: List
pl: Lista

en: disabled
pl: wyłączone

en: Description
pl: Opis

en: Public
pl: Publiczna

en: Enabled
pl: Włączone

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Weight
pl: Waga

en: edit
pl: edytuj

en: Save
pl: Zapisz

en: Add
pl: Dodaj

en: Path
pl: Ścieżka

en: Add item
pl: Dodaj element

en: Menu item
pl: Element menu

en: Expanded
pl: Rozwinięte

en: Parent item
pl: Element nadrzędny

en: Bookmarks
pl: Zakładki

en: Defaults
pl: Domyślne

en: Edit menu
pl: Edycja menu

en: Delete menu
pl: Usuń menu

en: Edit menu item
pl: Edycja elementu menu

en: Delete menu item
pl: Usuń element menu

en: My bookmarks
pl: Moje zakładki

en: Menu settings
pl: Ustawienia menu

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
pl: Układ elementów menu można zmienić metodą "przeciągnij i upuść", za pomocą uchwytów umieszczonych w kolumnie <em>Element menu</em>. Do wprowadzenia poczynionych zmian służy przycisk <em>Zachowaj konfigurację</em> u dołu strony.

en: Customize menu
pl: Zmiana menu

en: List items
pl: Wyświetl elementy

en: Menu link title
pl: Tytuł odnośnika menu

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
pl: Tekst odnośnika, który pojawi się w menu.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
pl: System menu przechowuje jedynie ścieżki systemowe, choć korzysta z aliasów podczas wyświetlania odnośników. Adres %link_path został zapisany jako %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
pl: Ścieżka @link_path jest nieprawidłowa lub użytkownik nie posiada odpowiednich uprawnień.

en: There was an error saving the menu link.
pl: Podczas zachowywania odnośnika menu wystąpił błąd.

en: Menu name
pl: Nazwa menu

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
pl: Nazwa menu wykorzystywana wewnętrznie. Tekst posłuży do budowy adresu URL strony z <em>przeglądem menu</em>. Nazwa może się składać jedynie z małych liter, liczb oraz łączników i nie może się powtarzać.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
pl: Czy na pewno usunąć menu o nazwie %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
pl: Nazwa menu może zawierać jedynie małe litery, liczby i łączniki.

en: The menu already exists.
pl: Menu już istnieje.

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
pl[0]: Nazwa menu nie może się składać z więcej niż jednego znaku.
pl[1]: Nazwa menu nie może się składać z więcej niż @count znaków.
pl[2]: Nazwa menu nie może się składać z więcej niż @count znaków.

en: Enter the title and path for your new menu item.
pl: Wprowadź tytuł i ścieżkę nowego elementu menu.

en: Menu title; displayed at top of block.
pl: Tytuł menu; wyświetlany u góry bloku.

en: Menu description.
pl: Opis menu.

en: Presets
pl: Zestawy
