Bookmarks (6.x-2.4) - en to fa translation catalogue (42 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: delete
fa: حذف

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: List
fa: فهرست

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Description
fa: شرح

en: Public
fa: عمومی

en: Enabled
fa: فعال

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Weight
fa: وزن

en: edit
fa: ویرایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Add
fa: افزودن

en: Path
fa: مسیر

en: Add item
fa: افزودن آیتم

en: Menu item
fa: آیتم منو

en: Expanded
fa: گسترده

en: Parent item
fa: آیتم والد

en: Bookmarks
fa: نشانه‌ها

en: menu
fa: منو

en: Edit menu
fa: ویرایش منو

en: Delete menu
fa: حذف منو

en: Edit menu item
fa: ویرایش آیتم منو

en: Delete menu item
fa: حذف آیتم منو

en: Menu settings
fa: تنظیمات منو

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
fa: برای بازآرایی آیتم‌های منو بارفتن به قسمت زیرین ستون <em>منو</em> آن را گرفته و به محل جدید در لیست (یا گروه) کشیده و رها کنید. (گرفتن دستگیره با کلیک و نگهداشتن موس هنگامی که برروی نشانه هستیم امکان پذیر است.) به یاد داشته باشید تا زمانیکه برروی «ذخیره پیکربندی» در انتهای صفحه کلیک نکنید تغییرات ذخیره نخواهند شد.

en: Customize menu
fa: سفارشی کردن منو

en: List items
fa: فهرست آیتم‌ها

en: Menu link title
fa: عنوان پیوند منو

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
fa: متن پیوند مطابق با این آیتم که باید در منو ظاهر شود.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fa: سیستم منو فقط مسیرهای سیستم را ذخیره می‌کند، اما برای نمایش از نام مستعار استفاده می‌کند. %link_path به صورت %normal_path ذخیره شده است

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
fa: مسیر '@link_path' نامعتبر است یا شما اجازه دسترسی به آن را ندارید.

en: There was an error saving the menu link.
fa: هنگام ذخیره پیوند منو خطایی رخ داد.

en: Menu name
fa: نام منو

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
fa: نام قابل فهم توسط ماشین برای این منو. این متن برای ایجاد نشانی صفحه <em>مرور منو</em> برای این منو به کار می‌رود نام فقط باید شامل حروف کوچک، اعداد و خط تیره(-) باشد و نام باید منحصر به فرد باشد.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید منوی %title را حذف کنید؟

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
fa: نام منو فقط می‌تواند حروف کوچک، اعداد و خط تیره(-) باشد.

en: The menu already exists.
fa: منو درحال حاضر وجود دارد.

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
fa[0]: نام منو نمی‌تواند بیش از یک حرف باشد
fa[1]: نام منو نمی‌تواند بیش از @count حرف باشد.

en: Enter the title and path for your new menu item.
fa: عنوان و مسیر قلم جدید منوی خود را وارد کنید.
