Bookmarks (6.x-2.9) - en to ar translation catalogue (43 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: delete
ar: حذف

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: List
ar: لائحة

en: disabled
ar: معطَّل

en: Description
ar: الوصف

en: Public
ar: عام

en: Enabled
ar: مفعل

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Weight
ar: الوزن

en: edit
ar: تحرير

en: Save
ar: حفظ

en: Add
ar: إضافة

en: Path
ar: المسار

en: Add item
ar: أضف رابطا

en: Menu item
ar: رابط

en: Expanded
ar: موسع

en: Parent item
ar: رابط أم

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: menu
ar: قائمة

en: Edit menu
ar: تحرير القائمة

en: Delete menu
ar: احذف القائمة

en: Edit menu item
ar: حرر رابطا في قائمة

en: Delete menu item
ar: احذف رابطا في قائمة

en: Customize
ar: تخصيص

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
ar: لبترتيب الروابط في القائمة اسحب العلامة المقابلة <em>للرابط</em> واسحبه إلى مكانه الجديد بالقائمة. تذكر أن أي تعديل في الترتيب بالقائمة لن يُحفظ إلا بعد الضغط على زر <em>احفظ الإعدادات</em> في أسفل الصفحة.

en: Customize menu
ar: تطويع قائمة

en: List items
ar: اعرض عناصر القائمة

en: Menu link title
ar: عنوان رابط القائمة

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
ar: نص الرابط التي ستمثل هذا العنصر في القائمة.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ar: يخزن نظام القوائم مسارات النظام فقط، لكن سيستخدم المسار البديل للعرض. حُفِظ %link_path على الصورة %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
ar: المسار '@link_path' إما غير صحيح أو لا تملك صلاحية الوصول إليه.

en: There was an error saving the menu link.
ar: خطأ أثناء حفظ رابط القائمة.

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
ar: الاسم الآلي لهذه القائمة. سوف يستخدم هذا النص في تكوين المسار الخاص بصفحة <em>معلومات القائمة</em> الخاصة بهذه القائمة. يجب أن يحتوي هذا الاسم على أرقام، حروف الصغيرة، خطوط سفلية فقط، و يجب أن يكون مميزا.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف القائمة %title؟

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
ar: اسم القائمة يجب أن يحتوي على أرقام، حروف، و خطوط سفلية فقط.

en: The menu already exists.
ar: القائمة موجودة بالفعل.

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
ar[0]: لا يمكن أن يكون اسم القائمة أطول من حرف واحد.
ar[1]: لا يمكن أن يكون اسم القائمة أطول من @count حروف.
ar[2]: لا يمكن أن يكون اسم القائمة أطول من حرفين.
ar[3]: لا يمكن أن يكون اسم القائمة أطول من @count حروف.
ar[4]: لا يمكن أن يكون اسم القائمة أطول من @count حرفا.
ar[5]: لا يمكن أن يكون اسم القائمة أطول من @count حرف.

en: Enter the title and path for your new menu item.
ar: أدخل عنوان الرابط الجديد و مساره.
