Bookmarks (6.x-2.8) - en to id translation catalogue (44 entries)

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: List
id: Daftar

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Enabled
id: Aktif

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Save
id: Simpan

en: Add
id: Tambah

en: Path
id: Jalur

en: Add item
id: Tambah pokok menu

en: Menu item
id: Pokok menu

en: Expanded
id: Diluaskan

en: Parent item
id: Item induk

en: Defaults
id: Bawaan

en: Delete menu
id: Hapus menu

en: Edit menu item
id: Edit pokok menu

en: Delete menu item
id: Hapus pokok menu

en: Customize
id: Penyesuaian

en: My bookmarks
id: Bookmark-ku

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
id: Untuk mengatur ulang urutan pokok menu, tarik kendali drag-and-drop nya di bawah kolom <em>Pokok menu</em> dan bawa ke lokasi baru dalam daftar. (Ambil kendali drag-and-drop dengan klik dan tahan mouse di atas ikonnya.) Ingat, perubahan yang anda lakukan di sini tidak akan disimpan sebelum anda klik tombol <em>Simpan konfigurasi</em> di bagian bawah halaman.

en: Customize menu
id: Atur menu

en: List items
id: Daftar pokok menu

en: Menu link title
id: Judul pokok menu

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
id: Teks link untuk pokok ini yang ditampilkan dalam menu.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
id: Sistem menu hanya menyimpan path sistem saja, tapi akan menggunakan alias URL saat menampilkan. %link_path sudah disimpan sebagai %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
id: Path '@link_path' tidak benar atau mungkin anda tidak dibolehkan mengakses.

en: There was an error saving the menu link.
id: Ada kesalahan saat menyimpan link menu.

en: Menu name
id: Nama menu

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
id: Nama sistem untuk menu ini. Teks ini digunakan saat membangun URL pada halaman <em>tinjauan menu</em> untuk menu ini. Nama ini hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan tanda minus, dan harus unik.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
id: Anda yakin ingin menghapus menu %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
id: Nama menu hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan tanda minus.

en: The menu already exists.
id: Menu ini sudah ada.

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
id[0]: Nama menu tidak boleh lebih dari 1 karakter.
id[1]: Nama menu tidak boleh lebih dari @count karakter.

en: Enter the title and path for your new menu item.
id: Masukkan judul dan path untuk pokok menu baru anda.

en: Primary Key: Unique key for menu. This is used as a block delta so length is 32.
id: Kunci Primer: Kunci unik untuk menu. Ini digunakan sebagai delta blok jadi maksimal panjangnya 32.

en: Menu title; displayed at top of block.
id: Judul menu; yang ditampilkan di atas blok.

en: Menu description.
id: Keterangan menu.
