Boost (6.x-1.10) - en to it translation catalogue (10 entries)

en: Pages
it: Pagine

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: default
it: predefinito

en: none
it: nessuno

en: Performance
it: Prestazioni

en: Minimum cache lifetime
it: Durata minima cache

en: Scope
it: Portata

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
it: Di default, Drupal comprime le pagine che mette in cache in modo da risparmiare banda e migliorare i tempi di download. Questa opzione dovrebbe essere disabilitata quando si utilizza un webserver che fa la compressione.
