Boost (6.x-1.19-beta1) - en to pl translation catalogue (21 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Pages
pl: Strony

en: Reset to defaults
pl: Przywróć domyślne

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled
pl: Włączone

en: No
pl: Nie

en: default
pl: domyślny

en: none
pl: brak

en: Page URL
pl: URL strony

en: Performance
pl: Wydajność

en: Blacklist
pl: Czarna lista

en: Scope
pl: Zasięg

en: Content Type
pl: Rodzaj zawartości

en: Whitelist
pl: Biała lista

en: Popular content
pl: Popularne strony

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
pl: Drupal domyślnie kompresuje strony, które przechowuje w pamięci podręcznej, by zmniejszyć wykorzystanie pasma i przyspieszyć ich pobieranie. Opcja powinna jednak zostać wyłączona, jeśli serwer internetowy sam dokonuje kompresji.

en: Boost: Static page cache cleared.
pl: Boost: pamięć statycznych stron została wyczyszczona.

en: Core page cache cleared.
pl: Pamięć podręczna stron została wyczyszczona.

en: Performance and scalability
pl: Wydajność i skalowalność

en: Save ?page=1 as /page/1
pl: Zapisz ?page=1 jako /page/1

en: See http://drupal.org/node/897970
pl: Zobacz: http://drupal.org/node/897970
