Boost (6.x-1.21) - en to tr translation catalogue (14 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Reset to defaults
tr: Öntanımlı ayarlara geri dön

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: No
tr: Hayır

en: default
tr: öntanımlı

en: none
tr: hiçbiri

en: Page URL
tr: Sayfa URL'si

en: Performance
tr: Performans

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: Popular content
tr: Gözde içerik

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
tr: Varsayılan olarak, Drupal önbelleğe aldığı sayfaları, bantgenişliğinden tasarruf etmek ve erişim sürelerini düşürmek amacıyla sıkıştırır. Bu seçenek, sıkıştırmayı kendisi yapan bir web sunucusu kullanılması durumunda, iptal edilmelidir.

en: Performance and scalability
tr: Performans ve ölçeklenebilirlik
