Brightcove Video Connect (6.x-2.1) - en to it translation catalogue (32 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Remove
it: Elimina

en: Tags
it: Etichette

en: Reset
it: Ripristina

en: Label
it: Etichetta

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Upload
it: Carica

en: Date format
it: Formato data

en: Custom
it: Personalizzato

en: Filter
it: Filtra

en: %time ago
it: %time fa

en: Browse
it: Naviga

en: Missing
it: Mancante

en: Installed
it: Installato

en: Reversed
it: Invertito

en: Attach
it: Allega

en: Group multiple values
it: Raggruppa valori multipli

en: Account settings
it: Impostazioni profilo

en: Time ago
it: Tempo fa

en: Show @count value(s)
it: Mostra @count valori

en: starting from @count
it: iniziare da @count

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Default image
it: Immagine predefinita

en: Video file
it: File video

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
it: L'etichetta per questo campo che sarà mostrata agli utenti finali se lo stile lo richiede.

en: Time ago (with "ago" appended)
it: Tempo fa (aggiungendo "fa")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
it: Lasso temporale (con "fa/da adesso" aggiunto in coda)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
it: Se è "Personalizzato", consultare <a href="http://us.php.net/manual/it/function.date.php" target="_blank">i documenti PHP</a> per i formati della data. Se è "Tempo fa", questo è il numero di unità differenti da mostrare, che si riduce a due.

en: Search in
it: Cerca in

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
it: Se deselezionato, ogni voce nel campo creerà una nuova riga, che potrebbe essere la causa di duplicati. Questa impostazione non è compatibile con il l'ordinamento tramite click nelle visualizzazioni delle tabelle.

en: (first item is 0)
it: (il primo elemento è 0)

en: (start from last values)
it: (inizia dagli ultimi valori)
