CAPTCHA (6.x-2.7) - en to id translation catalogue (109 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: none
id: tidak ada

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Save
id: Simpan

en: Form ID
id: ID formulir

en: Example
id: Contoh

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Text color
id: Warna teks

en: Code length
id: Panjang kode

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Spam control
id: Kontrol SPAM

en: Characters to use in the code
id: Karakter yang digunakan dalam kode

en: The list of characters to use should not contain spaces.
id: Daftar karakter yang digunkan tidak boleh berisi spasi

en: Math question
id: Pertanyaan matematika

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
id: Perhitungan byte ilegal ketika memisahkan utf8 string dalam karakter

en: For language %lang_name (code %lang_code)
id: Untuk bahasa %lang_name (code %lang_code)

en: revert
id: kembalikan

en: disable
id: dimatikan

en: low
id: rendah

en: medium
id: sedang

en: high
id: terang

en: Display on separate page
id: Tampilkan di halaman terpisah

en: Add CAPTCHA administration links to forms
id: Tambahkan tautan untuk pengaturan CAPTCHA ke form

en: administer CAPTCHA settings
id: Kelola pengaturan CAPTCHA

en: Challenge description
id: Deskripsi tantangan

en: Persistence
id: Menetap

en: Always add a challenge.
id: Selalu tambahkan tantangan

en: Log wrong responses
id: Catat respon yang salah

en: Report information about wrong responses to the !log.
id: Laporkan informasi tentang respon yang salah pada !log

en: log
id: Catat

en: The CAPTCHA settings were saved.
id: Pengaturan CAPTCHA telah disimpan

en: Challenge type
id: Tipe tantangan

en: Illegal form_id
id: form_id tidak dikenal

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
id: Hapus CAPTCHA untuk formulir %form_id.

en: 10 more examples of this challenge.
id: 10 lagi tambahan contoh tantangan ini

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
id: "CAPTCHA" adalah singkatan dari "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Hal ini biasanya uji tantangan-tanggapan untuk menentukan apakah user adalah manusia. Modul CAPTCHA adalah alat untuk melawan penerimaan otomatis oleh pengguna yang jahat (spam) sebagai contoh untuk mengisi formullir komentar,  pendaftaran user, buku tamu, dll. Anda dapat memperluas bentuk-bentuk yang diinginkan dengan tantangan tambahan, yang seharusnya mudah bagi manusia untuk memecahkan secara benar, tetapi sangat sulit bagi skrip otomatis dan kode spam untuk menjalankannya.

en: Location of comment submission form
id: Lokasi formulir pengisian komentar

en: skip CAPTCHA
id: lewati CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
id: Pertanyaan ini untuk menguji apakah Anda adalah pengunjung manusia dan untuk mencegah kiriman spam otomatis.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
id: Pengguna tidak terpercaya akan melihat CAPTCHA di sini (!settings).

en: general CAPTCHA settings
id: Pengaturan umum CAPTCHA

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
id: Tempatkan CAPTCHA disini untuk pengguna tidak dipercaya.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
id: Jawaban yang Anda masukkan untuk CAPTCHA ini tidak benar.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
id: Pecahkan soal matematika sederhana berikut. Cth. untuk 1+3, masukkan 4.

en: Examples
id: Contoh

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
id: Sekarang anda dapat <a href="!captcha_admin"> mengatur CAPTCHA modul </a> untuk situs anda.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
id: Modul CAPTCHA dasar untuk menambahkan tantangan pada formulir acak.

en: Code settings
id: Pengaturan kode

en: Font settings
id: Pengaturan Font

en: tiny
id: kecil

en: small
id: kecil

en: large
id: besar

en: Character spacing
id: spasi karakter

en: Additional variation of text color
id: tambahan variasi warna pada teks

en: moderate
id: sederhana

en: very high
id: sangat terang

en: Distortion and noise
id: Distorsi dan noise

en: Distortion level
id: Tingkat distorsi

en: severe
id: susah

en: Set the degree of wave distortion in the image.
id: Atur derajat gelombang distorsi pada image

en: Smooth distortion
id: Distorsi halus

en: This option adds randomly colored point noise.
id: Pilihan ini menambahkan noise titik berwarna

en: Add line noise
id: tambahkan noise bergaris

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
id: Pilihan ini mengaktifkan gambar garis acak di atas kode teks

en: Noise level
id: Tingkatan Noise

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
id: Warna latar tidak termasuk nilai heksadesimal untuk warna

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
id: Warna teks tidak termasuk nilai heksadesimal untuk warna

en: Image CAPTCHA
id: CAPTCHA citra

en: What code is in the image?
id: Kode apakah yang terdapat pada gambar?

en: Provides an image based CAPTCHA.
id: CAPTCHA gambar yang tersedia

en: File format
id: Format berkas

en: Add salt and pepper noise
id: Tambahkan bintik garam dan lada

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
id: CAPTCHA gambar adalah tantangan yang populer ketika kode teks acak tampak kabur dalam gambar...

en: default challenge type
id: Jenis pertanyaan bawaan

en: @type (from module @module)
id: @type (dari modul @module)

en: Form protection
id: Perlindungan form

en: Default challenge type
id: Jenis tantangan baku

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
id: Ijinkan CAPTCHA dan tautan admin CAPTCHA pada halaman Administer

en: Add a description to the CAPTCHA
id: Tambahkan deskripsi ke CAPTCHA

en: CAPTCHA description
id: deskripsi CAPTCHA

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
id: Deskripsi CAPTCHA yang bisa diubah. Entri kosong akan menghilangkan deskripsi

en: Default CAPTCHA validation
id: Validasi CAPTCHA baku

en: Added CAPTCHA point.
id: Menambah titik CAPTCHA.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
id: Kembalikan deskripsi CAPTCHA untuk bahasa %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
id: Setel ulang deskripsi CAPTCHA.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
id: CAPTCHA: tidak ada tantangan yang diaktifkan

en: extra large
id: sangat besar

en: tight
id: rapat

en: wide
id: lebar

en: extra wide
id: sangat lebar

en: Color and image settings
id: Pengaturan warna dan gambar

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
id: Pilih Format file untuk gambar. JPEG menghasilkan file yang kecil, PNG bisa latar transparan

en: PNG with transparent background
id: PNG dengan latar transparan

en: @level - no distortion
id: @level - tanpa distorsi

en: @level - low
id: @level - rendah

en: @level - medium
id: @level - sedang

en: @level - high
id: @level - tinggi

en: No TrueType support
id: Tidak mendukung TrueType

en: Font preview of @font (@file)
id: Tampilan font dari @font (@file)

en: You need to select at least one font.
id: Anda memerlukan paling tidak satu pilihan font.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
id: Jenis huruf berikut tidak dapat dibaca: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
id: Masukan kata yang tampak pada gambar.

en: Font example
id: Contoh jenis huruf

en: Image CAPTCHA requires GD library
id: CAPTCHA gambar membutuhkan perpustakaan GD

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
id: Pemakaian kembali sesi CAPTCHA terdeteksi.
