CAS (6.x-1.0) - en to id translation catalogue (26 entries)

en: edit user
id: ubah pengguna

en: Allows users to authenticate via a Central Authentication Service.
id: Ijinkan pengguna untuk melakukan otentikasi melalui Central Authentication Service.

en: CAS Login
id: Login CAS

en: CAS server settings
id: pengaturan server CAS

en: CAS URI
id: URI CAS

en: User account settings
id: Pengaturan akun pengguna

en: Is Drupal also the CAS user repository?
id: Apakah Drupal juga merupakan repositori pengguna CAS?

en: In most cases, the answer will be no; an LDAP repository will be the source of CAS users. But in some cases, the Drupal user database could be used as the central user store for single sign-on. If this is the case, select this option.
id: Dalam kebanyakan kasus, jawabannya akan no (tidak); LDAP repositori akan menjadi sumber pengguna CAS. Namun dalam beberapa kasus, database user Drupal dapat digunakan sebagai penyimpanan untuk "single sign-on". Jika hal ini terjadi, pilih opsi ini.

en: If CAS is not the user repository, should cas highjack users with the same name?
id: Apabila CAS bukan merupakan repositori pengguna, haruskah cas menyamakan pengguna dengan nama yang sama?

en: Email Domain
id: Domain Email

en: Append this domain name to each new user in order generate his email address.
id: Tambahkan nama domain ini pada setiap pengguna baru pada saat membuat alamat email

en: Users canot change email address
id: Pengguna tidak bisa mengubah alamat email

en: Users canot change password
id: Pengguna tidak bisa mengubah kata sandi

en: Redirection settings
id: Pengaturan pengalihan

en: specific pages
id: halaman-halaman tertentu

en: Specific pages
id: Halaman-halaman tertentu

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are '<em>blog</em>' for the blog page and '<em>blog/*</em>' for every personal blog. '<em>&lt;front&gt;</em>' is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai jalur (paths) Drupal. Karakter '*' sebagai <em>wildcard</em>. Misalnya '<em>blog</em>' untuk halaman blog dan '<em>blog/*</em>' untuk tiap blog pribadi. '<em>&lt;front&gt;</em>' untuk halaman depan.

en: CAS User login
id: Login Penguna CAS

en: User Login
id: Login Pengguna

en: user
id: anggota

en: administer cas
id: pengaturan cas

en: Provides single sign-on Central Authentication Services (CAS)
id: Menyediakan Central Authentication Services (CAS) dengan pendaftaran terpusat

en: Login
id: Masuk

en: Miscellaneous settings
id: Pengaturan lainnya

en: Session opened for %name.
id: Sesi dibuka untuk %name.

en: Session closed for %name.
id: Sesi ditutup untuk %name.
