Community Forge - Hamlets (6.x-1.0-beta1) - en to nl translation catalogue (135 entries)

en: Title
nl: Titel

en: user
nl: gebruiker

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Payer
nl: Betaler

en: Private
nl: Privé

en: Description
nl: Beschrijving

en: optional
nl: optioneel

en: Article
nl: Artikel

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Default currency
nl: Standaardvaluta

en: On
nl: Aan

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Home page
nl: Voorpagina

en: view
nl: weergeven

en: Available variables are:
nl: Beschikbare variabelen zijn:

en: Date
nl: Datum

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Weight
nl: Gewicht

en: Category
nl: Categorie

en: Name
nl: Naam

en: Access
nl: Toegang

en: Setup
nl: Instellen

en: Manage
nl: Beheren

en: Notes
nl: Notities

en: <none>
nl: -geen-

en: Email
nl: E-mail

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Menu item
nl: Menuonderdeel

en: Expanded
nl: Uitgeklapt

en: All
nl: Alle

en: Access denied
nl: Geen toegang

en: Page
nl: Pagina

en: Site name
nl: Naam van de website

en: Site slogan
nl: Slogan van de website

en: Header
nl: Kop

en: Left sidebar
nl: Linker zijbalk

en: Right sidebar
nl: Rechter zijbalk

en: Footer
nl: Voet

en: E-mail address
nl: E-mailadres

en: Last login
nl: Laatste login

en: Overridden
nl: Overschreven

en: Gallery
nl: Album

en: Image galleries
nl: Afbeeldingenalbums

en: Income
nl: Inkomsten

en: Amount
nl: Bedrag

en: Address
nl: Adres

en: Members
nl: Leden

en: Events
nl: Evenementen

en: Now
nl: Nu

en: First name
nl: Voornaam

en: Log in
nl: Inloggen

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Expires
nl: Vervalt

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Coordinates
nl: Coördinaten

en: Member list
nl: Ledenlijst

en: Hours
nl: Uren

en: Site information
nl: Websitegegevens

en: or
nl: of

en: Visitor
nl: Bezoeker

en: User management
nl: Gebruikersbeheer

en: Membership
nl: Lidmaatschap

en: address
nl: adres

en: Balance
nl: Balans

en: Post Code
nl: Postcode

en: Documents
nl: Documenten

en: Content top
nl: Bovenkant inhoud

en: Minutes
nl: Minuten

en: Locality
nl: Plaats

en: News
nl: Nieuws

en: Tasks
nl: Taken

en: pending
nl: in wachtrij

en: Newsletter
nl: Nieuwsbrief

en: Newsletters
nl: Nieuwsbrieven

en: Family name
nl: Achternaam

en: My account
nl: Mijn account

en: Content bottom
nl: Onderkant inhoud

en: for
nl: voor

en: Currencies
nl: Valuta's

en: Activities
nl: Activiteiten

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
nl: Gebruik: letters, cijfers, spatie, punt, koppelteken of onderstrepingsteken.

en: Created on
nl: Aangemaakt op

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
nl: Een <em>pagina</em>, qua vorm gelijk aan een <em>artikel</em>, is een eenvoudige manier om informatie die zelden wijzigt aan te maken, zoals een "Over ons" sectie van een website. Standaard wordt een pagina niet weergegeven op de voorpagina van de website en kunnen bezoekers niet op de pagina reageren.

en: with
nl: met

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
nl: U probeerde een eenmalige login link te gebruiken, maar deze is geblokkeerd.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
nl: Gebruiker %name gebruikte een eenmalige login-link op %timestamp.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
nl: U heeft zojuist uw eenmalige login link gebruikt. Het is niet langer nodig deze link te gebruiken om in te loggen. Verander uw wachtwoord.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
nl: U heeft deze eenmalige link reeds gebruikt. Het is niet nodig deze link nog te gebruiken. U bent reeds ingelogd.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to login to the site and change your password.</p>
nl: <p>Dit is een eenmalige login voor %user_name en zal verlopen op %expiration_date.</p><p>Klik op deze knop om in te loggen op de site en uw wachtwoord te veranderen.</p>

en: This login can be used only once.
nl: Deze login kan slechts één keer gebruikt worden.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
nl: U probeerde een eenmalige login link te gebruiken die reeds gebruikt is, of niet langer geldig is. Vraagt een nieuwe link aan met het onderstaande formulier.

en: Visitors
nl: Bezoekers

en: Contact form
nl: Contactformulier

en: Upcoming
nl: Binnenkort

en: All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
nl: Alle e-mails van het systeem zullen naar dit adres gestuurd worden. Het e-mailadres wordt niet openbaar gemaakt en wordt alleen gebruikt als u een nieuw wachtwoord wil aanvragen of bijvoorbeeld nieuws of herinneringen via e-mail wil ontvangen.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
nl: Basis website-gegevens instellen zoals naam van de website, slogan, e-mailadres, voorpagina, enz.

en: Password recovery email
nl: E-mail voor wachtwoordherstel

en: Expenditure
nl: Uitgaven

en: Running Total
nl: Lopend totaal

en: Completer
nl: Uitvoerder

en: Pending Balance
nl: Balans saldo in afwachting

en: Special
    characters
nl: Speciale
    tekens

en: Special\ncharacters
nl: Speciale\ntekens

en: Embedded $variable
nl: Interne $variable

en: more $special characters
nl: meer $special tekens

en: even more \$special characters
nl: nog meer \$special tekens

en: Mixed 'quote' "marks"
nl: Tekst met enkele en dubbele aanhalingstekens

en: Mixed "quote" 'marks'
nl: Tekst met dubbele en enkele aanhalingstekens

en: Help called
nl: Help aangeroepen

en: This is some help
nl: Dit is de helptekst

en: Empty string attempted to be localized. Please do not leave test code for localization in your source.
nl: Er is geprobeerd om een lege string te vertalen. Laat a.u.b. geen testcode achter in uw programma.

en: Double quoted test string
nl: Test tekst met dubbele aanhalingstekens

en: Test string with %variable
nl: Test tekst met %variable

en: variable replacement
nl: vervanging van variabele

en: Single qouted test string
nl: Test tekst met enkele aanhalingstekens

en: Some repeating text
nl: Wat tekst die herhaald wordt

en: Test string with @complex %variables !smile
nl: Test tekst met @complex %variables !smile

en: variables
nl: variabelen

en: one day | @count days
nl[0]: een dag
nl[1]: @count dagen

en: At %excerpt in %file on line %line.
nl: Bij %excerpt in %file op regel %line.

en: In %file on line %line.
nl: In %file op regel %line.

en: At %excerpt in %file.
nl: Bij %excerpt in %file.

en: Read more at @url
nl: Lees meer op @url

en: Read more at <a href="@url">@url</a>
nl: Lees meer op <a href="@url">@url</a>

en: The first parameter to @function() should be a literal string. There should be no variables, concatenation, constants or other non-literal strings there.
nl: De eerste parameter van @function() moet één string zijn, zonder een variabele, constante of ander niet-letterlijk teken.

en: The first two watchdog() parameters should be literal strings. There should be no variables, concatenation, constants or even a t() call there.
nl: De eerste twee parameters van de functie watchdog() moeten gewone strings zijn. Gebruik hierin geen variabele, constante, functie (bijv. t()), voeg ook geen strings samen tot een string.

en: %hook should have an array of literal string permission names.
nl: %hook moet een array van strings hebben met de namen van de rechten.

en: Invalid menu %element definition found in %hook. Title and description keys of the menu array should be literal strings.
nl: Ongeldige menu %element definitie in %hook. Naam en beschrijving van het menu array moeten gewone strings zijn.

en: Drupal.t() calls should have a single literal string as their first parameter.
nl: De eerste parameter van de aanroep van de functie Drupal.t() moet één string zijn.

en: The singular and plural string parameters on Drupal.formatPlural() calls should be literal strings, plural containing a @count placeholder.
nl: De singular en plural string parameters van Drupal.formatPlural() aanroepen moeten gewone strings zijn, in de plural string moet een variabele @count voorkomen.

en: Anything else
nl: Alle andere
