Community Forge - Hamlets (6.x-1.0) - en to hu translation catalogue (138 entries)

en: Title
hu: Cím

en: user
hu: felhasználó

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Payer
hu: Fizető

en: Private
hu: Rejtett

en: Description
hu: Leírás

en: optional
hu: nem kötelező

en: Article
hu: Cikk

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Default currency
hu: Alapértelmezett pénznem

en: On
hu: Be

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Home page
hu: Címlap

en: view
hu: megtekintés

en: Available variables are:
hu: Használható változók:

en: Date
hu: Dátum

en: Password
hu: Jelszó

en: Weight
hu: Súly

en: Category
hu: Kategória

en: Name
hu: Név

en: categories
hu: kategóriák

en: Access
hu: Hozzáférés

en: Setup
hu: Beállítás

en: Manage
hu: Kezelés

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: <none>
hu: < nincs >

en: Email
hu: E-mail

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Created
hu: Létrehozva

en: Menu item
hu: Menüpont

en: Expanded
hu: Nyitott

en: All
hu: Mind

en: Access denied
hu: A hozzáférés megtagadva

en: Page
hu: Oldal

en: Site name
hu: A webhely neve

en: Site slogan
hu: Webhely jelmondata

en: Header
hu: Fejléc

en: Left sidebar
hu: Bal oldalsáv

en: Right sidebar
hu: Jobb oldalsáv

en: Footer
hu: Lábléc

en: E-mail address
hu: E-mail cím

en: Last login
hu: Utolsó bejelentkezés

en: Overridden
hu: Felülírva

en: Gallery
hu: Galéria

en: Image galleries
hu: Galériák

en: Details
hu: Részletek

en: Income
hu: Jövedelem

en: Amount
hu: Összeg

en: Address
hu: Cím

en: Members
hu: Tagok

en: Events
hu: Események

en: Now
hu: Most

en: First name
hu: Keresztnév

en: Log in
hu: Bejelentkezés

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Expires
hu: Lejár

en: Latitude
hu: Földrajzi szélesség

en: Longitude
hu: Földrajzi hosszúság

en: Coordinates
hu: Koordináták

en: Hours
hu: Órák

en: Site information
hu: Webhely-információk

en: or
hu: vagy

en: Visitor
hu: Látogató

en: User management
hu: Felhasználókezelés

en: Membership
hu: Tagság

en: address
hu: cím

en: Balance
hu: Egyenleg

en: Post Code
hu: Irányítószám

en: Document
hu: Dokumentum

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: Content top
hu: Tartalom teteje

en: Minutes
hu: Perc

en: Locality
hu: Helység

en: News
hu: Hírek

en: Welcome message
hu: Üdvözlőüzenet

en: Tasks
hu: Feladatok

en: Misc
hu: Egyéb

en: membership
hu: tagság

en: pending
hu: függőben

en: Newsletter
hu: Hírlevél

en: Newsletters
hu: Hírlevelek

en: Family name
hu: Családi név

en: Telephone Number
hu: Telefonszám

en: My account
hu: Saját adatok

en: Account
hu: Saját adatok

en: Content bottom
hu: Tartalom alja

en: for
hu: mire vonatkozóan

en: Currencies
hu: Pénznemek

en: Activities
hu: Tevékenységek

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
hu: Az írásjelek a pont, a kötőjel, az aláhúzás és a szóköz kivételével nem megengedettek.

en: Document types
hu: Dokumentumtípusok

en: Created on
hu: Létrehozva

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
hu: Az <em>oldal</em> megjelenésre ugyan az <em>írásra</em> hasonlít, azonban célja olyan információ megjelenítése, ami ritkán változik, mint például egy „Impresszum” oldal a webhelyen. Alapértelmezés szerint az <em>oldalak</em> nem teszik lehetővé a hozzászólást, és nem jelennek meg a honlapon a tartalmak listájában.

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
hu: A használni próbált egyszer használatos belépési linkhez tartozó felhasználó blokkolva van.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
hu: %name felhasználó egyszer használható bejelentkezési hivatkozást használt (%timestamp).

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
hu: Erre az egyszeri bejelentkezési hivatkozásra többé nincs szükség a későbbi bejelentkezésekhez. Érdemes ugyanakkor megváltoztatni a jelszót.

en: Account name
hu: Számlatulajdonos neve

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
hu: Ez az egyszer használatos bejelentkezési hivatkozás már fel lett használva. Többé nincs szükség rá a bejelentkezéshez, mivel az már megtörtént.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to login to the site and change your password.</p>
hu: <p>Ez az egyszer használatos belépési mód %user_name részére és %expiration_date időpontban fog lejárni.</p><p>Az alábbi gombra kattintva lehet a webhelyre bejelentkezni és a jelszót megváltoztatni. Onnantól kezdve a megadott új jelszóval lehet a webhelyre belépni.</p>

en: This login can be used only once.
hu: Ez a belépési mód csak egyszer használható.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
hu: Ez az egyszeri bejelentkezési hivatkozás már fel lett használva vagy érvényessége lejárt. Az alábbi űrlapon új hivatkozás igényelhető.

en: Visitors
hu: Látogatók

en: Contact form
hu: Kapcsolatfelvételi űrlap

en: Upcoming
hu: Közelgő

en: All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
hu: Egy mindenképp működő e-mail cím, mert a rendszer a felhasználó minden üzenetét ide küldi ki. Nem kerül nyilvánosságra és általában csak elfelejtett jelszóhoz való segítségnyújtásra, valamint a kért értesítésekhez lesz használva.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
hu: Alapvető webhely adatok (webhely neve, e-mail címe, missziója, az alapértelmezett honlap stb) beállítása.

en: Password recovery email
hu: Jelszóvisszaállító e-mail

en: Gross income
hu: Bruttó bevétel

en: With
hu: Kivel

en: Expenditure
hu: Terhelés

en: Gross Income
hu: Bruttó jóváírás

en: Payee
hu: Kedvezményezett

en: Community Tasks
hu: Közösségi feladatok

en: Newsletter content
hu: Hírlevél tartalom

en: Exchanges
hu: Cserék

en: Total income
hu: Teljes bevétel

en: Filter exchanges
hu: Cserék szűrése

en: local admin
hu: helyi admin

en: I am asking
hu: Kérek

en: I am giving
hu: Adok

en: Phone Number 1
hu: Telefonszám 1

en: Phone Number 2
hu: Telefonszám 2

en: Installation guide
hu: Telepítési útmutató

en: Notified @mail
hu: Értesítve @mail

en: All exchanges
hu: Összes csere

en: First name:
hu: Keresztnév:

en: Family name:
hu: Vezetéknév:

en: Anything else
hu: Egyéb

en: No documents have been uploaded yet
hu: Nincsenek még feltöltve dokumentumok

en: Community documentation
hu: Közösségi dokumentáció

en: Add new document
hu: Új dokumentum hozzáadása

en: Document title
hu: Dokumentum címe

en: Document summary
hu: Dokumentum összegzése

en: edit documents
hu: dokumentumok szerkesztése

en: Member @uid
hu: Tag @uid
