Community Forge - Hamlets (6.x-1.2-beta4) - en to id translation catalogue (79 entries)

en: Title
id: Judul

en: user
id: anggota

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Payer
id: Pembayar

en: Private
id: Privat

en: Description
id: Deskripsi

en: optional
id: opsional

en: Article
id: Artikel

en: Enabled
id: Aktif

en: Default currency
id: Mata uang bawaan

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Home page
id: Beranda

en: view
id: tampilan

en: Available variables are:
id: Variabel yang bisa digunakan:

en: Date
id: Tanggal

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: categories
id: kategori

en: Access
id: Akses

en: Manage
id: Kelola

en: <none>
id: <nihil>

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: Menu item
id: Pokok menu

en: Expanded
id: Diluaskan

en: All
id: Semua

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Page
id: Halaman

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Left sidebar
id: Bilah sisi kiri

en: Right sidebar
id: Bilah sisi kanan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Last login
id: Login terakhir

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Details
id: Rincian

en: Amount
id: Jumlah

en: Address
id: Alamat

en: Members
id: Anggota

en: Events
id: Acara

en: Now
id: Sekarang

en: First name
id: Nama depan

en: Log in
id: Masuk

en: Anonymous
id: Anonim

en: Expires
id: Kadaluarsa

en: Site information
id: Informasi situs

en: or
id: atau

en: Visitor
id: Pengunjung

en: User management
id: Pengelolaan anggota

en: Document
id: Dokumen

en: Locality
id: Lokalitas

en: News
id: Berita

en: Tasks
id: Tugas

en: Newsletter
id: Kabar berlangganan

en: My account
id: Akun saya

en: Account
id: Keanggotaan

en: Content bottom
id: konten bawah

en: Currencies
id: Mata uang

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
id: Spasi dibolehkan; tanda baca tidak boleh, kecuali titik, tanda minus dan garis bawah.

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
id: Sebuah <em>halaman</em>, mirip dengan <em>berita/artikel</em>, adalah metode sederhana untuk membuat dan menampilkan informasi yang jarang di-update, misalnya bagian "Tentang kami" pada situs anda. Standarnya, sebuah entri <em>halaman</em> tidak membolehkan pengunjung memberi komentar dan tidak dimaksudkan sebagai halaman depan suatu situs.

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
id: Anda mencoba menggunakan link login satu kali ini yang sudah diblokir.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
id: Anggota %name sudah menggunakan link login satu kali pada %timestamp.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
id: Anda sudah menggunakan link login satu kali ini. Link ini tidak bisa digunakan lagi, dan tidak diperlukan. Mohon ganti sandi anda.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
id: Anda sudah pernah menggunakan link login satu kali ini. Link ini tidak bisa digunakan lagi, dan tidak diperlukan. Anda sudah login.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to login to the site and change your password.</p>
id: <p>Ini adalah link untuk login satu kali untuk %user_name dan akan berakhir pada %expiration_date.</p><p>Klik pada tombol ini untuk login ke situs ini dan mengubah sandi anda.</p>

en: This login can be used only once.
id: Tautan login ini hanya bisa digunakan satu kali saja.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
id: Anda mencoba menggunakan link login satu kali yang sudah pernah digunakan atau sudah tidak berlaku. Silakan minta yang baru dengan menggunakan form di bawah ini.

en: Visitors
id: Para pengunjung

en: Contact form
id: Form kontak

en: All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
id: Semua email dari sistem akan dikirim ke alamat email ini. Alamt email tidak akan dipublikasikan pada pengunjung dan hanya akan digunakan jika anda ingin menerima pemberitahuan sandi baru atau notifikasi lainnya.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
id: Ubah informasi dasar situs, seperti nama situs, slogan, alamat email, misi, halaman depan, dan lainnya.

en: Password recovery email
id: Email permintaan sandi
