Content Management Filter (6.x-1.8) - en to it translation catalogue (72 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Author
it: Autore

en: Subject
it: Oggetto

en: Language
it: Lingua

en: Administration
it: Amministrazione

en: Yes
it: Sì

en: Reset
it: Ripristina

en: edit
it: modifica

en: category
it: categoria

en: Update
it: Aggiorna

en: Time
it: Data e ora

en: node type
it: Tipo di nodo

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: Filter
it: Filtra

en: blocked
it: bloccato

en: active
it: attivo

en: Node Type
it: Tipo di nodo

en: node
it: nodo

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Kind
it: Tipo

en: user list
it: lista utenti

en: anonymous
it: anonimi

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: The update has been performed.
it: L'aggiornamento è stato effettuato.

en: published
it: pubblicato

en: Refine
it: Definisci meglio

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: comment
it: commento

en: not published
it: non pubblicato

en: not sticky
it: non sempre in cima

en: sticky
it: sempre in cima

en: not promoted
it: non promosso

en: promoted
it: promosso

en: both
it: Entrambi

en: Apply
it: Applica

en: Publish
it: Pubblica

en: Unpublish
it: Non pubblicare

en: Show only items where
it: Mostra solo gli elementi dove

en: user role
it: Ruolo dell'utente

en: moderated
it: moderato

en: User autocomplete
it: Autocompletamento nome utente

en: language
it: lingua

en: Neutral
it: Neutrale

en: Filter returned no results.
it: Il filtro non ha dato risultati.

en: This module adds an easier way for administrators to filter the content on a Drupal site for administration purposes.
it: Questo modulo aggiunge un metodo semplice per amministrare e filtrare i contenuti e commenti di Drupal.

en: Max rows
it: Righe massime

en: node status
it: Stato del nodo

en: title/subject
it: titolo

en: user name
it: username

en: user status
it: stato dell'utente

en: Node Status
it: Stato del nodo

en: filter and manage site content
it: Filtra e gestisci i contenuti del sito

en: view user content list
it: guarda la lista dei contenuti degli utenti

en: Content Management Filter
it: Gestione e Filtro Contenuti

en: All-in-one advanced filter and management of your site content.
it: Modulo di filtro e gestione all-in-one dei contenuti del sito

en: CMF
it: Contribuzioni

en: User-specific content management filter
it: Filtra per contenuti degli utenti specifici

en: Content management filter
it: Gestione e Filtro Contenuti

en: Node !nid
it: Nodo !nid

en: Node !nid, Comment !cid
it: Nodo !nid, Commento !cid

en: Body contains
it: Contenuto corpo

en: created after
it: creato dopo

en: created before
it: crato prima

en: Show node ID
it: Mosta l'ID del nodo

en: <em>and</em> where <strong>%filter_name</strong> contains <strong>%filter_value</strong>
it: <em>e</em> dove <strong>%filter_name</strong> contiene <strong>%filter_value</strong>

en: <strong>%filter_name</strong> contains <strong>%filter_value</strong>
it: <strong>%filter_name</strong> contiene <strong>%filter_value</strong>

en: <em>and</em> where <strong>%filter_name</strong> is <strong>%filter_value</strong>
it: <em>e</em> dove <strong>%filter_name</strong> è uguale a <strong>%filter_value</strong>

en: <strong>%filter_name</strong> is <strong>%filter_value</strong>
it: <strong>%filter_name</strong> è uguale a <strong>%filter_value</strong>
