Coder (6.x-1.0) - en to ja translation catalogue (17 entries)

en: user
ja: ユーザー

en: Submit
ja: 送信

en: Development
ja: 開発

en: Default
ja: デフォルト

en: Core
ja: コア

en: <p>Blocks are boxes of content that may be rendered into certain regions of your web pages, for example, into sidebars. They are usually generated automatically by modules, but administrators can create blocks manually.</p>
    <p>Only enabled blocks are shown. You can position blocks by specifying which area of the page they should appear in (e.g., a sidebar).  Highlighted labels on this page show the regions into which blocks can be rendered. You can specify where within a region a block will appear by adjusting its weight.</p>
    <p>If you want certain blocks to disable themselves temporarily during high server loads, check the "Throttle" box. You can configure the auto-throttle on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.</p>
    <p>You can configure the behaviour of each block (for example, specifying on which pages and for what users it will appear) by clicking the "configure" link for each block.</p>
ja: <p>ブロックとは、サイトの左右サイドバーなど特定の領域に表示される、ボックスの中でレンダリングされるコンテンツを指します。 ブロックは通常、モジュールによって自動的に作成され、利用できるようになっていますが、管理者が手作業によって作成することもできます。</p>
    <p>ブロックは有効化されているものだけが表示されます。 また、それぞれの設定を変更することで、表示するページや領域、その領域内での表示順などを決め、任意に配置することができます。 このページでハイライトしているそれぞれの部分は、実際にコンテンツがレンダリングされる領域を示しています。</p>
    <p>もし、サーバーに高い負荷が掛かっている間、特定のブロックを一時的に無効化したい場合は、「スロットル」のチェックボックスにチェックを入れてください。 ただし、この機能を使うためには <b>throttle</b> モジュールが有効化されている必要があります。 有効化されていれば、<a href="@throttle">スロットルの管理ページ</a>で自動スロットルに関する設定を行うことができます。</p>
    <p>それぞれのブロックの「設定」リンクをクリックすることで、ブロックごとの詳細な設定を行うことができます。</p>

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: debug
ja: デバッグ

en: The directory %directory does not exist.
ja: ディレクトリー %directory が存在しません。

en: The directory %directory is not writable
ja: ディレクトリー %directory が書き込み可能ではありません。

en: Or
ja: または

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
ja: 保存先 %directory が適切に設定されていないため、選択されたファイル %file をアップロードできませんでした。

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
ja: ファイルが存在しないため、選択されたファイル %file をコピーできませんでした。 正しいファイル名を指定したかどうかを確認してください。

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
ja: 保存先に同名のファイルが存在するため、選択されたファイル %file をコピーできませんでした。

en: The selected file %file could not be copied.
ja: 選択されたファイル %file をコピーできませんでした。

en: The removal of the original file %file has failed.
ja: オリジナルファイル %file の削除に失敗しました。
