Drupal Commons (6.x-2.19) - en to nl translation catalogue (124 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Content
nl: Inhoud

en: content
nl: inhoud

en: Groups
nl: Groepen

en: Group
nl: Groep

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Description
nl: Beschrijving

en: Administration
nl: Beheer

en: footer
nl: voet

en: Tags
nl: Labels

en: Homepage
nl: Homepagina

en: Home page
nl: Voorpagina

en: Login
nl: Inloggen

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Image
nl: Afbeelding

en: There are currently no posts in this category.
nl: Er zijn momenteel geen inzendingen in deze categorie.

en: Required
nl: Verplicht

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: content top
nl: inhoud bovenkant

en: content bottom
nl: inhoud onderkant

en: header
nl: kop

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Core
nl: Kern

en: View
nl: Weergeven

en: Event
nl: Evenement

en: Upload
nl: Uploaden

en: User
nl: Gebruiker

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Email
nl: E-mail

en: Files
nl: Bestanden

en: Create
nl: Aanmaken

en: Question
nl: Vraag

en: Page
nl: Pagina

en: Left side
nl: Linkerkant

en: Right side
nl: Rechterkant

en: Your name
nl: Uw naam

en: Comment
nl: Reactie

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Location
nl: Locatie

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Members
nl: Leden

en: My groups
nl: Mijn groepen

en: Events
nl: Evenementen

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Personal information
nl: Persoonlijke gegevens

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
nl: Deel uw mening over dit bericht.

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Profile
nl: Profiel

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Messages
nl: Berichten

en: Community
nl: Gebruikersgroep

en: Activity
nl: Activiteit

en: Notice
nl: Mededeling

en: People
nl: Personen

en: My profile
nl: Mijn profiel

en: My bookmarks
nl: Mijn bladwijzers

en: Not published
nl: Niet gepubliceerd

en: Documents
nl: Documenten

en: My relationships
nl: Mijn relaties

en: comment
nl: reactie

en: 1 month
nl: 1 maand

en: Submitted by !name
nl: Door !name

en: Group settings
nl: Groep-instellingen

en: Default time zone
nl: Standaardtijdzone

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
nl: Selecteer de standaard tijdzone voor de website. In geval van twijfel, kies de tijdzone die het dichtst gelegen is bij uw eigen locatie en die dezelfde omschakeling maakt voor zomer- en wintertijd.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
nl: De inhoud van dit veld is privé en zal niet openbaar worden gemaakt.

en: Ask a question
nl: Stel een vraag

en: 1 user | @count users
nl[0]: 1 gebruiker
nl[1]: @count gebruikers

en: Mark as read
nl: Als gelezen markeren

en: Mark as unread
nl: Als ongelezen markeren

en: Organization
nl: Organisatie

en: Feed aggregator
nl: Feed-aggregator

en: My account
nl: Mijn account

en: Login settings
nl: Inlog-instellingen

en: !interval ago
nl: !interval geleden

en: Additional information
nl: Aanvullende informatie

en: Member
nl: Lid

en: Answers
nl: Antwoorden

en: Notification settings
nl: Notificatie instellingen

en: About me
nl: Over mij

en: node top
nl: bovenkant node

en: node bottom
nl: onderkant node

en: 2 weeks
nl: 2 weken

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
nl: Een <em>pagina</em>, qua vorm gelijk aan een <em>artikel</em>, is een eenvoudige manier om informatie die zelden wijzigt aan te maken, zoals een "Over ons" sectie van een website. Standaard wordt een pagina niet weergegeven op de voorpagina van de website en kunnen bezoekers niet op de pagina reageren.

en: sidebar first
nl: eerste zijbalk

en: sidebar last
nl: laatste zijbalk

en: View more
nl: Lees meer

en: My content
nl: Mijn inhoud

en: header top
nl: header-top

en: Poll
nl: Enquête

en: Follow
nl: Volgen

en: Unfollow
nl: Niet meer volgen

en: Polls
nl: Enquêtes

en: log in
nl: inloggen

en: Skip to Main Content Area
nl: Ga naar hoofdinhoud

en: preface top
nl: voorwoord bovenkant

en: preface bottom
nl: voorwoord onderkant

en: postscript top
nl: nawoord bovenkant

en: postscript bottom
nl: nawoord onderkant

en: Search...
nl: Zoek...

en: Submitted by !username on !datetime
nl: Door !username op !datetime

en: Job title
nl: Vacaturetitel

en: Constraints
nl: Beperkingen

en: within
nl: binnen

en: Posted !date at !time by !name
nl: Door !name op !date !time

en: This shout is waiting for approval by a moderator.
nl: Deze shout wacht op goedkeuring door een moderator.

en: Event details
nl: Evenementdetails

en: Edit my profile
nl: Profiel aanpassen

en: Social profiles
nl: Sociale media-profielen

en: Select features
nl: Functies selecteren

en: Activity streams
nl: Activiteitenoverzichten

en: community
nl: gebruikersgroep

en: Add images
nl: Afbeeldingen toevoegen

en: Activity stream
nl: Activiteitenoverzicht
