Drupal Commons (6.x-2.19) - en to pt translation catalogue (108 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Status
pt: Estado

en: E-mail
pt: Email

en: Content
pt: Conteúdo

en: content
pt: conteúdos

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Subject
pt: Assunto

en: Description
pt: Descrição

en: Administration
pt: Administração

en: footer
pt: rodapé

en: Homepage
pt: Página Pessoal

en: Home page
pt: A página inicial

en: Login
pt: Entrar

en: Date
pt: Data

en: Links
pt: Ligações

en: Search
pt: Pesquisar

en: Image
pt: Imagem

en: There are currently no posts in this category.
pt: Não existem actualmente entradas nesta categoria.

en: Required
pt: Obrigatório

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: content top
pt: Conteúdo Topo

en: content bottom
pt: Conteúdo Rodapé

en: header
pt: cabeçalho

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Guardar

en: Core
pt: Núcleo

en: View
pt: Mostrar

en: Event
pt: Evento

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: User
pt: Utilizador

en: Continue
pt: Continuar

en: Files
pt: Ficheiros

en: Create
pt: Criar

en: Question
pt: Questão

en: Page
pt: Página

en: Left side
pt: Lado esquerdo

en: Right side
pt: Lado direito

en: Your name
pt: O seu nome

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Authored by
pt: Criado por

en: Bookmarks
pt: Marcadores

en: 3 months
pt: 3 meses

en: 6 months
pt: 6 meses

en: Members
pt: Membros

en: My groups
pt: Meus grupos

en: Events
pt: Eventos

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Personal information
pt: Informações pessoais

en: Blog
pt: Blogue

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
pt: Partilhe as suas ideias e opinião no que toca a este texto.

en: vote
pt: voto

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Profile
pt: Perfil

en: Notifications
pt: Notificações

en: Logout
pt: Terminar sessão

en: Authored on
pt: Criado em

en: Messages
pt: Mensagens

en: Activity
pt: Atividade

en: Notice
pt: Aviso

en: People
pt: Pessoas

en: Blogs
pt: Blogues

en: My bookmarks
pt: Meus marcadores

en: Not published
pt: Não publicado

en: Document
pt: Documento

en: Documents
pt: Documentos

en: My relationships
pt: As minhas relações

en: Your relationships to this user
pt: Tipo de relação com este utilizador

en: comment
pt: comentar

en: 1 month
pt: 1 mês

en: Submitted by !name
pt: Enviado por !name

en: Group settings
pt: Configurações de grupo

en: Default time zone
pt: Fuso horário predefinido

en: 1 week
pt: 1 semana

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
pt: O conteúdo deste campo é privado e não irá ser exibido publicamente.

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 utilizador
pt[1]: @count utilizadores

en: Organization
pt: Organização

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Feed aggregator
pt: Agregador de feeds

en: My account
pt: A minha conta

en: Additional information
pt: Informação adicional

en: Member
pt: Membro

en: Answers
pt: Respostas

en: Notification settings
pt: Configurações de notificação

en: 2 weeks
pt: 2 semanas

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
pt: Uma <em>página</em>, semelhante a um <em>artigo</em>, é um método simples de criar e exibir informação que raramente se altera, tal como uma secção "Sobre nós". Por predefinição, a entrada do tipo <em>página</em> não permite ao visitante fazer comentários e não é exibida na página principal do site.

en: sidebar first
pt: Coluna esquerda

en: sidebar last
pt: Coluna direita

en: My content
pt: Meu conteúdo

en: Dashboard
pt: Painel de controlo

en: header top
pt: Cabeçalho do topo

en: Poll
pt: Votação

en: Become %name's %rel_name
pt: Tornar-se %rel_name de %name

en: Follow
pt: Seguir

en: Polls
pt: Votações

en: @rel_name of
pt: @rel_name de

en: Skip to Main Content Area
pt: Passar para área de conteúdo principal

en: Submitted by !username on !datetime
pt: Submetido por !username em !datetime

en: Job title
pt: Título do emprego

en: Discussions
pt: Discussões

en: User statistics
pt: Estatísticas do Utilizador
