Drupal Commons (6.x-2.27) - en to it translation catalogue (90 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Status
it: Stato

en: Content
it: Contenuto

en: content
it: contenuto

en: Groups
it: Gruppi

en: Group
it: Gruppo

en: Subject
it: Oggetto

en: Description
it: Descrizione

en: Administration
it: Amministrazione

en: footer
it: messaggio a piè di pagina

en: Tags
it: Etichette

en: Login
it: Accedi

en: Date
it: Data

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Image
it: Immagine

en: There are currently no posts in this category.
it: Questa categoria non contiene attualmente contenuti.

en: Required
it: Obbligatorio

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: header
it: intestazione

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: View
it: Visualizza

en: Event
it: Evento

en: Upload
it: Carica

en: User
it: Utente

en: Continue
it: Continua

en: Email
it: E-mail

en: Files
it: File

en: Create
it: Crea

en: Question
it: Domanda

en: Page
it: Pagina

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Comment
it: Commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Authored by
it: Creato da

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: My groups
it: I miei gruppi

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
it: Condividi i tuoi pensieri ed opinioni su questo contenuto.

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Profile
it: Profilo

en: Notifications
it: Notifiche

en: Logout
it: Esci

en: Authored on
it: Creato il

en: Messages
it: Messaggi

en: Activity
it: Attività

en: Notice
it: Avviso

en: People
it: Persone

en: Blogs
it: Blog

en: My bookmarks
it: I miei segnalibri

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Document
it: Documento

en: Documents
it: Documenti

en: My relationships
it: Le mie relazioni

en: Your relationships to this user
it: Le tue relazioni con questo utente

en: comment
it: commento

en: Submitted by !name
it: Inviato da !name

en: Group settings
it: Impostazioni dei gruppi

en: Default time zone
it: Fuso orario predefinito

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
it: Seleziona il fuso orario predefinito. Nel dubbio, scegli il fuso orario più vicino alla tua località che segue le stesse regole sull'ora legale.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
it: Il contenuto di questo campo è privato e non verrà mostrato pubblicamente.

en: 1 user | @count users
it[0]: 1 utente
it[1]: @count utenti

en: Organization
it: Organizzazione

en: Feed aggregator
it: Aggregatore di feed

en: My account
it: Profilo utente

en: Additional information
it: Informazioni aggiuntive

en: Answers
it: Risposte

en: Notification settings
it: Impostazioni notifiche

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
it: Una <em>pagina (page)</em>, simile come struttura a una <em>story</em>, è un metodo semplice per creare e mostrare informazioni che raramente vengono cambiate, tipo una sezione «Chi siamo» di un sito web. Come impostazione predefinita, una <em>pagina</em> non prevede commenti dei visitatori e non viene mostrata nella home page iniziale del sito.

en: Poll
it: Sondaggio

en: Polls
it: Sondaggi

en: Submitted by !username on !datetime
it: Inviato da !username il !datetime

en: Edit my profile
it: Modifica il tuo profilo

en: Add images
it: Aggiungi immagini

en: Featured content
it: Contenuti in evidenza

en: Promote content
it: Promuovi contenuto

en: Group menu
it: Menu del gruppo

en: View all members
it: Vedi tutti i membri

en: Group members (!count)
it: Membri del gruppo (!count)

en: Managers:
it: Amministratori:

en: Activity stream
it: Attività recenti

en: Points: !points
it: Punti: !points

en: Your content
it: I tuoi contenuti
