Community Tags (6.x-2.0-beta1) - en to ja translation catalogue (61 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: yes
ja: はい

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Tags
ja: タグ

en: Links
ja: リンク

en: None
ja: なし

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Save
ja: 保存

en: Update
ja: 更新

en: Add
ja: 追加

en: Display
ja: 表示

en: You are not authorized to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: no
ja: いいえ

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Block
ja: ブロック

en: Never
ja: なし

en: Inline
ja: インライン

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Term
ja: ターム

en: Count
ja: カウント

en: Tab
ja: タブ

en: Close
ja: 閉じる

en: Promote
ja: プロモート

en: To set up community tagging, you must first <a href="@taxonomy">create a normal free tagged vocabulary</a>. Then activate community tagging on such a vocabulary below, and set the <a href="@workflow">workflow options</a> for node types to control how users can tag nodes.
ja: コミュニティータグを設定するには、最初に、<a href="@taxonomy">通常のタグ付いていないボキャブラリーを作成する</a>必要があります。そして、コミュニティータグ付けをそのボキャブラリーで有効にし、ノードにタグ付けできるユーザーを制御するために、ノードタイプの<a href="@workflow">ワークフローオプション</a>を設定します。

en: Community tags
ja: コミュニティータグ

en: Configure community tagging.
ja: コミュニティータグを設定します。

en: Community tagging form
ja: コミュニティータグ付けフォーム

en: Tag this
ja: これにタグ付けする

en: You have already tagged this post. Your tags:
ja: この投稿には既にタグがあります。あなたのタグ:

en: How should users be allowed to tag content?
ja: コンテンツにタグ付けできるユーザーはどのようにしますか?

en: All tags
ja: 全タグ

en: My tags
ja: 自分のタグ

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to tag items
ja: タグをつけるには<a href="@login">ログイン</a>するか<a href="@register">登録</a>して下さい。

en: tag content
ja: コンテンツにタグ付け

en: edit own tags
ja: 自分のタグを編集

en: Community Tags
ja: コミュニティータグ

en: Allows users to 'tag' other users' content. Weighted tag lists or 'tag clouds' are generated for each piece of content to show the popularity of tags.
ja: 他ユーザーのコンテンツに'タグ'付けるのを許可します。タグの人気度を表示するために、タグリストの重みづけか'タグクラウド'がそれぞれのコンテンツに生成されます。

en: moderate
ja: 適度

en: Link this field to its term page
ja: このフィールドをタームページへリンク

en: Tag ID
ja: タグID

en: Community Tags Entries
ja: コミュニティータグエントリー

en: Records of who tagged what when (for Community Tag vocabularies)
ja: 誰がいつ(コミュニティータグボキャブラリーのために)何をタグ付けたかの記録

en: Tagging User
ja: タグ付けたユーザ

en: The UID of the user who created the tag instance
ja: タグの例を生成したユーザーのUID

en: Community Taxonomy Tagging User
ja: コミュニティータクソノミータグを付けたユーザー

en: Tagging Time
ja: タグ付けられた時間

en: When the tag instance happened
ja: タグ付けられた例が発生した時

en: Tagged Node
ja: タグ付けられたノード

en: The node that was tagged
ja: タグ付けられたノード

en: The TID of the Tag
ja: タグのTID

en: Community Taxonomy Tagged Term
ja: コミュニティータクソノミータグ付けられたターム

en: The taxonomy term ID for the term.
ja: タクソノミータームID。

en: The taxonomy term name for the term.
ja: タクソノミーターム名。

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments
