Content type overview (6.x-1.5) - en to fr translation catalogue (44 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: Save
fr: Enregistrer

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Promoted
fr: Promu

en: Published
fr: Publié

en: May
fr: mai

en: Both
fr: Les deux

en: Controls
fr: Contrôles

en: Oldest first
fr: Les plus anciens d'abord

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Above
fr: Au-dessus

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Guidelines
fr: Directives

en: Separate page
fr: Page à part

en: Newest first
fr: Le plus récent d'abord

en: Below
fr: En-dessous

en: Display order
fr: Ordre d'affichage

en: Comments per page
fr: Commentaires par page

en: Subject field
fr: Champ sujet

en: Below post
fr: En dessous de la contribution

en: New revision
fr: Nouvelle version

en: Flat, collapsed
fr: À plat, replié

en: Flat, expanded
fr: À plat, déplié

en: Threaded, coll.
fr: Indenté, replié

en: Threaded, exp.
fr: Indenté, déplié

en: May not
fr: Ne peut pas

en: Must
fr: Doit

en: Content type overview
fr: Vue d'ensemble des types de contenu

en: Provides easy access to all basic content type settings.
fr: Fournit un accès facile à tous les paramètres basiques des types de contenu.

en: Min. word count
fr: Nombre de mots min.

en: Form location
fr: Emplacement du formulaire

en: You need to enable at least one content type on the !url.
fr: Vous devez activer au moins un type de contenu sur !url.

en: Content type overview settings page
fr: la page de paramètres de Content type overview

en: Select the content types you want to include on the overview page.
fr: Sélectionnez les types de contenu que vous voulez inclure sur la page de la vue d'ensemble.

en: Shorten form labels
fr: Raccourcir les étiquettes de formulaire

en: Enable this to shorten the form element labels. This makes it possible to display more widgets per screen.
fr: Activer ceci pour raccourcir les étiquettes des éléments de formulaire. Ceci rend possible l'affichage de plus de widgets sur l'écran.

en: Generate and hide field
fr: Générer et cacher le champ

en: Generate if empty
fr: Générer si vide
