Context (6.x-2.1) - en to nl translation catalogue (50 entries)

en: enable
nl: inschakelen

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Attribute
nl: Attribuut

en: Value
nl: Waarde

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: none
nl: geen

en: Import
nl: Importeren

en: Book
nl: Boek

en: Export
nl: Exporteren

en: Back
nl: Terug

en: Save
nl: Opslaan

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Niet waar

en: Views
nl: Overzichten

en: Add
nl: Toevoegen

en: Path
nl: Pad

en: Region
nl: Gebied

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: Override
nl: Overschrijven

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Revert
nl: Terugzetten

en: revert
nl: terugzetten

en: disable
nl: uitschakelen

en: Taxonomy Terms
nl: Taxonomietermen

en: CSS injector
nl: CSS-injector

en: Export %title
nl: Exporteren %title

en: Set this context when viewing a node page or using the add/edit form of one of these content types.
nl: Gebruik de volgende context wanneer een node wordt bekeken of er gebruik gemaakt wordt van een van deze inhoudstypen.

en: Set this context when a user with selected role(s) is viewed
nl: Gebruik deze context wanneer een gebruiker met de geselecteerde rol(len) wordt bekeken

en: Set this context when a node in the selected book is viewed.
nl: Gebruik de volgende context wanneer een node in een boek wordt bekeken.

en: Associate menus, views, blocks, etc. with different contexts to structure your site.
nl: Associeer menu's, views, blokken, enz. met verschillende contexten om de site te structureren.

en: Add a context to your site.
nl: Context toevoegen

en: Import a context definition into your site.
nl: Context-definitie importeren

en: Add !type
nl: !type toevoegen

en: Are you sure you want to !action the context %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt !action

en: + Add
nl: + Toevoegen

en: Sitewide context
nl: Algemene context

en: Should this context always be set? If <strong>true</strong>, this context will be active across your entire site.
nl: Moet deze context altijd ingeschakeld zijn? Indien <strong>ja</strong>, dan zal deze context over de gehele site actief zijn.

en: Provides this text as a <strong>$section_subtitle</strong> variable for display in page.tpl.php when this context is active.
nl: Biedt de tekst <strong>$section_subtitle</strong> als een variabele voor het weergeven in page.tpl.php wanneer deze context actief is.

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
nl: Geen idee waar te beginnen? Probeer de !getting-started-pagina.

en: Node pages
nl: Node-pagina's

en: User pages
nl: Gebruikerspagina's

en: Reactions
nl: Reacties

en: Module Name
nl: Modulenaam

en: Default context
nl: Standaardcontext
