Contextual Administration (6.x-1.0-beta14) - en to fa translation catalogue (41 entries)

en: user
fa: کاربر

en: Status
fa: وضعیت

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Edit
fa: ویرایش

en: Depth
fa: عمق

en: edit
fa: ویرایش

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Menu
fa: منو

en: Node
fa: محتوا

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Published
fa: منتشر شده

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Term
fa: واژه

en: E-mail address
fa: نشانی پست الکترونیک

en: General
fa: عمومی

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fa: نشانی پست الکترونیکی معتبر. تمام پیام‌های سیستم به این نشانی فرستاده خواهند شد.این نشانی عمونی نخواهد شد و در صورت تمایل شما برای مواردی مانند درخواست گذرواژه جدید یا دریافت اخبار و اطلاعیه‌ها استفاده خواهد شد.

en: Create new account
fa: ایجاد حساب جدید

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
fa: گذرواژه شما و دستورات بیشتر به نشانی پست الکترونیکی شما ارسال شد.

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: Contexts
fa: زمینه‌ها

en: Error saving user account.
fa: خطا در ذخیره حساب کاربری.

en: Context
fa: زمینه

en: Account information
fa: اطلاعات حساب کاربری

en: Create @name
fa: ایجاد @name

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fa: از شما برای درخواست حساب متشکریم. حساب شما در حال حاضر منتظر موافقت مدیریت است. در ضمن یک پیغام خوشامدگویی با دستورالعمل بعدی به نشانی پست الکترونیک شما ارسال شد.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
fa: فاصله مجاز است؛ علائم بغیر از نقطه، خط تیره(-) و زیر خط(_) غیر مجازند.

en: Notify user of new account
fa: کاربر را از حساب جدید آگاه کن

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
fa: یک حساب جدید برای <a href="@url">%name</a> ایجاد شد. پست الکترونیکی فرستاده نشد.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
fa: گذرواژه و دستورالعمل بعدی به پست اللکترونیک کاربر جدید <a href="@url">%name</a> فرستاده شد.

en: New user: %name (%email).
fa: کاربر جدید: %name (%email).

en: Provide a password for the new account in both fields.
fa: یک گذرواژه برای حساب جدید در هر دو فیلد بنویسید.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fa: افزودن اشیاء زمینه اضافی به این گونه، که می‌تواند توسط زمینه استفاده شود.
