Cookbook (6.x-1.4) - en to de translation catalogue (78 entries)

en: Title
de: Titel

en: Images
de: Bilder

en: weight
de: Gewichtung

en: Delete
de: Löschen

en: Content
de: Inhalt

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Description
de: Beschreibung

en: Language
de: Sprache

en: Read more
de: Weiterlesen

en: page
de: Seite

en: More
de: Weitere

en: Categories
de: Kategorien

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Search
de: Suche

en: Back
de: Zurück

en: Save
de: Speichern

en: Move
de: Verschieben

en: Top
de: Oben

en: Add
de: Hinzufügen

en: History
de: Verlauf

en: Vocabularies
de: Vokabulare

en: Search keywords
de: Schlüsselwörter der Suche

en: Picture
de: Bild

en: All
de: Alle

en: Bottom
de: Unten

en: Amount
de: Betrag

en: NE
de: NO

en: must be a number.
de: muss numerisch sein.

en: Clear
de: Leeren

en: Front page
de: Startseite

en: Display name
de: Anzeigename

en: Short description
de: Kurzbeschreibung

en: Not available
de: Nicht verfügbar

en: Image sizes
de: Bildgrößen

en: hits
de: Aufrufe

en: score
de: Punktzahl

en: CSV file
de: CSV-Datei

en: Recipe
de: Rezept

en: Ingredients
de: Zutaten

en: Recipes
de: Rezepte

en: Blocks
de: Blöcke

en: Order by
de: Sortieren nach

en: Loading
de: Laden

en: Show all
de: Alle anzeigen

en: Headline
de: Überschrift

en: Steps
de: Arbeitsschritte

en: amount
de: Betrag

en: Alphabetical
de: Alphabetisch

en: Units of measurement
de: Masseinheiten

en: Unit of measurement
de: Maßeinheit

en: of
de: von

en: Difficulty
de: Schwierigkeit

en: 1 term | @count terms
de[0]: 1 Begriff
de[1]: @count Begriffe

en: Dictionary
de: Wörterbuch

en: degrees
de: Grad

en: Show more
de: Weitere anzeigen

en: Show less
de: Weniger anzeigen

en: cubic inch
de: Kubikzoll

en: cup
de: Tasse

en: milligrams
de: Milligramm

en: grams
de: Gramm

en: fahrenheit
de: Fahrenheit

en: Energy
de: Energie

en: Servings
de: Portionen

en: volume
de: Volumen

en: kilocalories
de: Kilokalorien

en: Alcohol
de: Spirituosen

en: Calcium
de: Kalzium

en: Iron
de: Eisen

en: Sodium
de: Natrium

en: Potassium
de: Kalium

en: Zinc
de: Zink

en: Selenium
de: Selen

en: micrograms
de: Mikrogramm

en: Phosphorus
de: Phosphor

en: Water
de: Wasser

en: Number of servings
de: Anzahl der Portionen

en: Ingredients for !servings
de: Zutaten für !servings
