Creative Commons (6.x-1.0) - en to sv translation catalogue (79 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Type
sv: Typ

en: Description
sv: Beskrivning

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Image
sv: Bild

en: Settings
sv: Inställningar

en: Import
sv: Importera

en: Display Style
sv: Visningstyp

en: Display
sv: Visa

en: Event
sv: Händelse

en: Content Types
sv: Innehållstyper

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: Locale
sv: Språkanpassning

en: Advanced
sv: Utökad

en: Software
sv: Mjukvara

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Collection
sv: Samling

en: Service
sv: Tjänst

en: Additional text
sv: Ytterligare text

en: Containing any of the words
sv: Innehåller något av orden

en: Containing the phrase
sv: Innehåller frasen

en: Containing none of the words
sv: Innehåller inget av orden

en: Only in the category(s)
sv: Endast i kategorin/kategorierna

en: Only of the type(s)
sv: Endast av typen/typerna

en: Default license
sv: Standardlicens

en: Dataset
sv: Datauppsättning

en: Creator
sv: Upphovsman

en: Jurisdiction
sv: Behörighet

en: License selection
sv: Val av licens

en: Available license types
sv: Tillgängliga licenstyper

en: Required metadata fields
sv: Obligatoriska metadatafält

en: Insert RDF/XML
sv: Infoga RDF/XML

en: Attach machine-readable license information as RDF/XML within the HTML of a node to let visitors know what license applies to your works.
sv: Bifoga maskinläsbar licensinformation som RDF/XML inom HTML-koden för en nod för att låta besökare veta vilken licens som gäller för dina verk.

en: License type
sv: Licenstyp

en: Select the site wide default license type for new content.
sv: Välj vilken webbplatslicens som är standard för nytt innehåll.

en: Default jurisdiction
sv: Standardjurisdiktion

en: Site license
sv: Webbplatslicens

en: Enable Creative Commons licensing for the following content types.
sv: Aktivera Creative Commons-licensiering för dessa innehållstyper.

en: Creative Commons License
sv: Licens av typen Creative Commons

en: Attribution Name
sv: Namn för erkännande

en: Attribution URL
sv: URL för erkännande

en: Copyright holder
sv: Upphovsrättsinnehavare

en: Year of copyright
sv: År för copyright

en: Source work URL
sv: URL-referens till källa

en: Configure the Creative Commons settings.
sv: Konfigurera inställningar för Creative Commons.

en: The name the creator of a Work would like used when attributing re-use.
sv: Namnet som en skapare av ett verk vill använda då tillskrivning återanvänds.

en: Additional Information
sv: Ytterligare information

en: Noncommercial
sv: Icke-kommersiell

en: A Creative Commons license helps you publish your work while letting others know exactly what they can and can't do with it. Creative Commons offers a flexible range of protections and freedoms for authors and artists, built upon the "all rights reserved" concept of traditional copyright to create a voluntary "some rights reserved" copyright.
sv: Creative Commons hjälper dig att publicera ditt verk online samtidigt som andra får reda på precis vad de får och inte får göra med ditt verk. Creative Commons erbjuder flexibla skydd och friheter för författare och artister, byggt på traditionella upphovsrätters koncept "alla rättigheter reserverade", för att skapa en frivillig upphovsrätt med "några rättigheter reserverade".

en: Assign a Creative Commons license to site content.
sv: Tilldela en licens av typen Creative Commons för innehållet på webbplatsen.

en: Attaching a Creative Commons license to a node within Drupal will designate the content of that node, as well as any attached files, as available under that license.
sv: När man lägger till en licens av typen Creative Common till en nod i Drupal kommer det att ange innehållet för den noden, liksom alla bifogade filer, som tillgängliga under den licensen.

en: For more information, visit <a href="@learn-more">@learn-more</a>.
sv: För mer information, besök <a href="@learn-more">@learn-more</a>.

en: (Hold CTRL to select multiple.)
sv: (Håll CTRL nedtryckt för att välja flera.)

en: Available metadata fields
sv: Tillgängliga metadatafält

en: Select the metadata fields to make available to users.
sv: Välj de metadatafält som ska vara tillgängliga för användare.

en: This option allows you to require specific metadata to be included when a license is applied. Metadata must be enabled for requirement to be enforced.
sv: Detta alternativ låter dig göra vissa metadata obligatoriska att inkluderas när en licens används. Metadata måste aktiveras för att detta ska träda i kraft.

en: License text style
sv: Stil för licenstext

en: License image style
sv: Stil för licensbild

en: All Rights Reserved Text
sv: Text för Alla Rättigheter Reserverade

en: This text will be displayed for content which has no license specified (i.e. all rights reserved).
sv: Denna text visas för innehåll som inte har någon licens angiven (t.ex. alla rättigheter reserverade).

en: Creative Commons Search
sv: Sökning genom Creative Commons

en: Enabled CC search options
sv: Aktivera sökalternativ för Creative Commons

en: Display node license when same as site license
sv: Visa nodlicens när samma som webbplatslicens

en: Note: if not displayed, node specific metadata won't be displayed either.
sv: Observera! Om den inte visas, kommer inte heller nodspecifik metadata att visas.

en: Use the default license as a site wide license, to be displayed on every page.
sv: Använd standardlicensen som en licens för hela webbplatsen, att visas på varje sida.

en: If default license is used as site wide license, the following metadata will apply.
sv: Om standardlicens används som licens för hela webbplatsen kommer följande metadata att tillämpas.

en: License jurisdiction will be changed from @old-jurisdiction to @new-jurisdiction.
sv: Licensjurisdiktion (område som licensen omfattar) kommer att ändras från @old till @new.

en: The nature or genre of the Work.
sv: Egenskap eller genre hos verkets innehåll.

en: A related resource from which the described Work is derived.
sv: En referens till ett verk som det aktuella verket är baserat på.

en:  (see !link)
sv:  (se !link)

en: Interactive Resource
sv: Interaktiv

en: Moving Image
sv: Rörlig bild

en: Sound
sv: Ljud

en: Still Image
sv: Stillbild

en: With a Creative Commons license, <em>you keep your	copyright</em> but allow people to <a href="@about-licenses-url">copy and distribute your work</a> provided they <a href="@attribution-wiki-url">give you credit</a> -- and only on the conditions you specify here. For those new to Creative Commons licensing, visit the website for <a href="@think-about-url">a list of things to think about</a>.
sv: Med en licens av typen Creative Commons <em>behåller du din upphovsrätt</em>, men tillåter andra att <a href="@about-licenses-url">kopiera och distribuera ditt verk</a>, under förutsättning att de <a href="@attribution-wiki-url">erkänner dig som upphovsman</a> -- och bara på de villkor som du anger här. För er som inte redan känner till licensiering enligt Creative Commons, finns här <a href="@think-about-url">en lista med saker att tänka på</a>.

en: If you want to offer your work with no conditions or you want to certify a work as public domain, choose one of the <a href="@public-domain-url">public domain tools</a>.
sv: Om du vill erbjuda ditt verk utan villkor eller vill certifiera ditt verk som public domain, välj ett av våra <a href="@public-domain-url">verktyg för public domain</a>.

en: !metadata-name of licensed work
sv: Namn för !metadata på licensierat verk

en: All Rights Reserved
sv: Alla Rättigheter Reserverade

en: The locale will determine in which language Creative Commons data from the API is displayed.
sv: Språkanpassningen bestämmer i vilket språk som Creative Commons-data från API:n visas.
