Chaos Tool Suite (ctools) (6.x-1.13) - en to hi translation catalogue (184 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: context
hi: प्रसंग

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Categories
hi: वर्ग

en: Go
hi: चले जाओ

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Comment form
hi: प्रपत्र टिप्पणी

en: User contact form
hi: उपयोगकर्ता संपर्क प्रपत्र

en: Weight
hi: मान

en: Center
hi: मध्य

en: Admin title
hi: व्यवस्था करने के लिए नाम

en: Related terms
hi: संबंधित संदर्भ

en: Depth
hi: गहराई

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Back
hi: वापस

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Views
hi: द्रश्य

en: Access
hi: पहुंच

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Path
hi: मार्ग

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Node type
hi: नोड प्रकार

en: Menu
hi: सूची

en: results
hi: परिणाम

en: search
hi: खोज

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Error
hi: त्रुटि

en: Contact
hi: संपर्क

en: Node
hi: नोड

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: All
hi: सभी

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Pager ID
hi: पेजर आईडी

en: Bottom
hi: तल

en: Taxonomy terms
hi: वर्गीकरण शब्द

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Mission
hi: विशेष कार्य,नियोग

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Site slogan
hi: निर्माण - स्थान का नारा

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Input format
hi: इनपुट प्रारूप

en: Node revision ID
hi: नोड संशोधन आईडी

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Mode
hi: प्रकार

en: Normal
hi: सामान्य

en: Advanced
hi: विकसित

en: Up
hi: ऊपर

en: Medium
hi: माध्यम

en: System
hi: प्रणाली

en: security
hi: सुरक्षा

en: General
hi: सामान्य

en: Align
hi: पंक्तिबद्ध

en: Basic
hi: सामान्य

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: Role
hi: भूमिका

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Case
hi: मामला

en: Exists
hi: मौजूद

en: Argument
hi: तर्क

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: <All>
hi: <सभी>

en: Down
hi: नीचे

en: Order
hi: क्रम

en: Basic settings
hi: बेसिक सेटिंग्स

en: Term description
hi: टर्म विवरण

en: Operation
hi: काम

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Rules
hi: नियम

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Some
hi: कुछ

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: Link to node
hi: लिंक टू नोड

en: Change
hi: परिवर्तन

en: Edit term
hi: पद बदलें

en: Node title
hi: नोड शीर्षक

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: unlimited
hi: असीमित

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Configure block
hi: ब्लॉक को विन्यस्त करें

en: Second
hi: सेकंड

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: Open in new window
hi: नई विंडो में खोलें

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Style
hi: अंदाज

en: Changed
hi: बदल गया

en: User name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: Color scheme
hi: रंग योजना

en: New
hi: नया

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Apply
hi: लागू करें

en: Bold
hi: बोल्ड

en: PHP Code
hi: पीएचपी कोड

en: Menus
hi: मेनू

en: Permission
hi: अनुमति

en: file system
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: The directory %directory does not exist.
hi: निर्देशिका %directory अस्तितव में नही है|

en: The directory %directory is not writable
hi: डायरेक्ट्री %directory लेखने योग्य नही है

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
hi: %directory निर्देशिका लिखने योग्य नहीं है, क्योंकि इसके लिए सही अनुमति सेट नहीं है.

en: Context
hi: संदर्भ

en: Book navigation
hi: बुक संचालन

en: !a comments per page
hi: !a कमेन्ट प्रति पृष्ठ

en: Pager
hi: पेजर

en: Identifier
hi: पहचान

en: More link
hi: अधिक लिंक

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Locked
hi: अवरोधित

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
hi: मान्यता त्रुटी, कृपया पुनः कोशिश करे, यदि यह त्रुटी बनी रहती है तो कृपया प्रबंधक से संपर्क करे .

en: Case sensitive
hi: अक्षर संवेदनशील

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
hi: सुरक्षा चेतावनी: .htaccess नही लिखा जा सका. कृपया .htaccess %directory डायरेक्ट्री में बनाएँ जिसमें ये पंक्ति हों <code>!htaccess</code>

en: No language
hi: कोई भाषा नहीं

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Contact form
hi: संपर्क फारम

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
hi: डायरेक्ट्री %directory को लिखने योग्य करने अनुमति बदली गई

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Unable to create
hi: बनाने में असमर्थ

en: No info
hi: कोई जानकारी उपलब्ध नहीं

en: Optional features
hi: वैकल्पिक सुविधाएं

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश
