Chaos Tool Suite (ctools) (6.x-1.13) - en to id translation catalogue (250 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: context
id: konteks

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Access control
id: Kendali akses

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Comments
id: Komentar

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Categories
id: Kategori

en: Go
id: Cari

en: Login
id: Masuk

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Comment form
id: Form komentar

en: User contact form
id: Formulir kontak pengguna

en: Weight
id: Bobot

en: Center
id: Tengah

en: Related terms
id: Istilah terkait

en: Depth
id: Kedalaman

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Back
id: Kembali

en: Node ID
id: ID Node

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Perbarui

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Display
id: Tampilan

en: Node type
id: Jenis node

en: results
id: hasil

en: search
id: cari

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Configure
id: Konfigurasi

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Error
id: Kesalahan

en: Contact
id: Kontak

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: All
id: Semua

en: Submit @name
id: Kirim @name

en: Date format
id: Format tanggal

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Override title
id: Judul ditimpa

en: Pager ID
id: ID pejer

en: Bottom
id: Dasar

en: Taxonomy terms
id: Istilah taksonomi

en: User picture
id: Foto anggota

en: Mission
id: Misi

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Custom
id: Tersuai

en: Input format
id: Format input

en: Node revision ID
id: ID revisi node

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Vocabulary ID
id: ID kosakata

en: Term
id: Istilah

en: Term ID
id: ID istilah

en: Term name
id: Nama istilah

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Up
id: Ke atas

en: Medium
id: Sedang

en: System
id: Sistem

en: security
id: keamanan

en: General
id: Umum

en: Align
id: Ratakan

en: Basic
id: Dasar

en: List type
id: Jenis daftar

en: Role
id: Peran

en: String
id: Untai

en: Case
id: Kasus

en: Exists
id: Tersedia

en: Argument
id: Argumen

en: Anonymous
id: Anonim

en: <All>
id: <Semua>

en: Clone
id: Kloning

en: Normal menu item
id: Item menu normal

en: Down
id: Ke bawah

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Order
id: Urutan

en: Term description
id: Keterangan termin

en: Operation
id: Operasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: Link to node
id: Tautan ke node

en: Change
id: ubah

en: Edit term
id: Edit istilah

en: Node title
id: Judul node

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: Front page
id: Halaman depan

en: unlimited
id: Tidak terbatas

en: Activity
id: Aktifitas

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: First
id: Pertama

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: Second
id: Detik

en: Fixed
id: Tetap

en: Revert
id: Kembali

en: Greater than
id: Lebih besar dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: Open in new window
id: Buka di jendela baru

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Style
id: Gaya

en: Changed
id: Berubah

en: User name
id: Nama pengguna

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Color scheme
id: Skema warna

en: New
id: Baru

en: Relationships
id: Hubungan-hubungan

en: Basic information
id: Informasi dasar

en: Parent menu item
id: Item menu induk

en: Themes
id: Tema

en: Loading...
id: Memuat...

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: Bold
id: Tebal

en: PHP Code
id: Kode PHP

en: Menus
id: Menu

en: Form
id: Formulir

en: Permission
id: Kewenangan

en: Italic
id: Miring

en: file system
id: sistem file

en: Loading
id: Memuat

en: The directory %directory does not exist.
id: Direktori %directory tidak ditemukan.

en: The directory %directory is not writable
id: Direktori %directory tidak bisa ditulisi.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
id: Direktori %directory tidak bisa ditulisi, karena tidak memiliki konfigurasi hak akses yang benar.

en: Context
id: Kontek

en: Attached files
id: File terlampir

en: A list of files attached to the node.
id: Daftar lampiran berkas yang terpasang pada node

en: Book navigation
id: Navigasi buku

en: A form to add a new comment.
id: Form untuk menambahkan komentar baru

en: Sort
id: Urutkan

en: !a comments per page
id: !a komentar per halaman

en: Pager
id: Pembuat halaman

en: Identifier
id: Pengenal

en: Comment settings on the Node form.
id: Pengaturan komentar pada form node

en: User profile
id: Profil anggota

en: A single user object.
id: Objek pengguna tunggal.

en: Taxonomy vocabulary
id: Kosakata Taksonomi

en: Close Window
id: Tutup Jendela

en: Close window
id: Tutup jendela

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Module name
id: Nama modul

en: Add a node from your site as content.
id: Buat sebuah node dari situs anda sebagai konten

en: Use pager
id: Gunakan halaman

en: Offset
id: Letak

en: More link
id: Tautan lainnya

en: Book parent
id: Induk Buku

en: Top level book
id: Buku tingkat teratas

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: Finish
id: Selesai

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
id: Kesalahan validasi, silakan coba lagi. Jika masalah berulang, harap menghubungi pengelola situs.

en: Underline
id: Garis bawah

en: Unordered list
id: Daftar tidak urut

en: Case sensitive
id: Karakter sensitif

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
id: Peringatan keamanan: Tidak bisa menulis file .htaccess. Mohon buat ulang file .htaccess dalam direktori %directory yang berisi baris berikut: <code>!htaccess</code>

en: Row
id: Baris

en: Tab weight
id: Bobot tab

en: Secondary
id: Sekunder

en: Justify
id: Rata kanan kiri

en: Break lock
id: Lepas kunci

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: No menu entry
id: Tidak ada entri menu

en: Normal menu entry
id: Entri menu normal

en: Menu tab
id: Tab menu

en: Default menu tab
id: Tab menu bawaan

en: Already exists
id: Sudah ada

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
id: Jika membuat item menu induk, masukkan judul item.

en: - All -
id: - Semua -

en: Contact form
id: Form kontak

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
id: Hak akses atas direktori %directory sudah diubah sehingga bisa ditulis.

en: Search form
id: Form pencarian

en: Styles
id: Gaya

en: The name of the site.
id: Nama situs.

en: Optional features
id: Fitur pilihan

en: Administrative title
id: Judul administrasi

en: Administrative description
id: Deskripsi administratif

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
id: Aturan Akses digunakan untuk mengetes jika sebuah halaman dapat diakses dan semua item menu yang terasosiasi dengannya dapat dilihat.

en: Create a new page
id: Buat halaman baru

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
id: Sunting nama, path dan pengaturan dasar lainnya untuk Laman

en: Make a copy of this page
id: Buat duplikat dari halaman ini

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki dari termin pertama ke menu breadcrumb

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
id: Jika dicentang, induk termin taksonomi akan ditampakan di menu breadcrumb.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki ke menu breadcrumb

en: Allow settings
id: Perbolehkan pengaturan

en: Title override
id: Penimpaan judul

en: Status messages
id: Pesan status

en: Advanced search form
id: Form pencarian tingkat lanjut

en: A search form with advanced options.
id: Sebuah form pencarian dengan pilihan tingkat lanjut

en: - Choose -
id: - Pilih -

en: Site logo
id: Logo situs

en: Add a new @plugin
id: Tambahkan @plugin baru

en: Clone @plugin %title
id: Kloning @plugin %title

en: Import @plugin
id: Impor @plugin

en: Export @plugin %title
id: Ekspor @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
id: Anda yakin untuk mengembalikan %title seperti semula?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
id: Tindakan ini akan secara permanen menghapus semua kustomisasi yang dibuat untuk item ini.

en: This action will permanently remove this item from your database..
id: Tindakan ini akan secara permanen menghapus item ini dari database Anda ..

en: %title has been created.
id: %title telah dibuat.

en: %title could not be created.
id: %title gagal dibuat.

en: %title has been updated.
id: %title telah diperbarui.

en: %title could not be updated.
id: %title tidak dapat diperbarui.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
id: Anda dapat mengimpor definisi yang diekspor dengan menyisipkan kode objek diekspor ke bidang di bawah ini.

en: @plugin %title was enabled.
id: @plugin %title telah diaktifkan.

en: @plugin %title was disabled.
id: @plugin %title dinonaktifkan.

en: User signature
id: Tanda tangan anggota
