Curlypage (6.x-3.4) - en to it translation catalogue (49 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
it: Mostra su ogni pagina eccetto quelle elencate.

en: Show on only the listed pages.
it: Mostra solo sulle pagine elencate.

en: Pages
it: Pagine

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Group
it: Gruppo

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Enabled
it: Attivato

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: edit
it: modifica

en: Save
it: Salva

en: Schedule
it: Pianifica

en: Time
it: Data e ora

en: Path
it: Percorso

en: User
it: Utente

en: hours
it: ore

en: days
it: giorni

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: New window
it: Nuova finestra

en: Repeat
it: Ripeti

en: reset
it: ripristina

en: Clicks
it: Clic

en: Position
it: Posizione

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
it: Mostra se il seguente codice PHP restituisce <code>TRUE</code> (modalità PHP, solo esperti).

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: (disabled)
it: (disabilitato)

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Style
it: Stile

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Style Settings
it: Impostazioni stile

en: Same window
it: Stessa finestra

en: Role specific visibility settings
it: Impostazioni specifiche di visibilità per ruolo

en: Page specific visibility settings
it: Impostazioni specifiche di visibilità per pagina

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
it: Se viene scelta la modalità PHP, inserisci codice PHP tra %php. Tieni presente che eseguire codice PHP non corretto può danneggiare il tuo sito Drupal.

en: Until
it: Fino a

en: clone
it: duplica

en: Scheduled
it: Pianificazioni

en: Rotate
it: Ruota
