Curlypage (6.x-3.6) - en to hi translation catalogue (39 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
hi: सूचिबद्ध पृष्ठों के अलावे हर पृष्ठ पर दिखायें।

en: Show on only the listed pages.
hi: सिर्फ़ सूचिबद्ध पृष्ठों पर ही दिखाये।

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Group
hi: समूह

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: edit
hi: संपादन करें

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Time
hi: समय

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: days
hi: दिन

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Repeat
hi: दोहराना

en: reset
hi: रीसेट करें

en: Position
hi: स्थान

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
hi: अगर निम्नलिखित पी एच पी कोड<code>ट्रू</code>वापस करें तो दिखायें।

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: Track
hi: पथ

en: Top left
hi: ऊपरी बायां

en: Top right
hi: ऊपरी दायां

en: Bottom right
hi: नीचे दाएं

en: Bottom left
hi: नीचे बाएँ

en: Role specific visibility settings
hi: भूमिका निर्दिष्ट दृश्यता स्थापनायें

en: Page specific visibility settings
hi: पृष्ठ निर्दिष्ट दृश्यता स्थापनायें

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
hi: अगर पी एच पी विधा चुना गया है तो पी एच पी कोड %php के बीच में डालें। ध्यान रखें कि गलत पी एच पी कोड को अमल करने पर आपका ड्रूपल साईट को क्रमभंग कर सकता है।
