Date (6.x-2.10) - en to ar translation catalogue (84 entries)

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: disabled
ar: معطَّل

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: view
ar: عرض

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Required
ar: ضروري

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Import
ar: استيراد

en: Description field
ar: حقل الوصف

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Blank
ar: فارغ

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: Add
ar: إضافة

en: remove
ar: إزالة

en: Text
ar: نص

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Configure
ar: ضبط

en: Expanded
ar: موسع

en: Configuration saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Never
ar: أبدا

en: Input format
ar: نسق إدخال

en: Contains
ar: يحتوي

en: Advanced
ar: متقدم

en: Medium
ar: متوسط

en: OR
ar: أو

en: Calendar
ar: التقويم

en: Method
ar: الطريقة

en: Start date
ar: تاريخ البداية

en: End date
ar: تاريخ النهاية

en: !time ago
ar: منذ !time

en: Optional
ar: اختياري

en: Close
ar: إغلاق

en: Change
ar: تغيير

en: Clear
ar: مسح

en: Date/Time
ar: التاريخ/الوقت

en: Limit
ar: حد

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Granularity
ar: النعومة

en: Long
ar: طويل

en: Short
ar: قصير

en: Target type
ar: نوع الهدف

en: Source type
ar: نوع المصدر

en: AND
ar: و

en: Formats
ar: تنسيقات

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Select
ar: إختيار

en: Above
ar: أعلاه

en: Default time zone
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية

en: contains
ar: يحتوي على

en: About
ar: حول

en: and
ar: و

en: starting from @count
ar: انطلاقًا من  @count

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Date and time lookup
ar: عرض التاريخ والتوقيت

en: Format string
ar: مقطع التنسيق

en: Are you sure you want to remove the format %format?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إلغاء التنسيق %format ؟

en: Removed date format %format.
ar: تم حذف التنسيق %format.

en: Add format
ar: إضافة تنسيق

en: Allow users to add additional date formats.
ar: السماح للمستخدمين بإضافة تنسيقات تواريخ إضافية.

en: Delete date format
ar: حذف تنسيق التاريخ

en: Allow users to delete a configured date format.
ar: السماح للمستخدمين بحذف تنسيق تاريخ مضبوط مسبقاً.

en: Configure date formats for each locale
ar: ضبط تنسيقات التاريخ لكل محلية

en: Content type name
ar: اسم نوع المحتوى
