Dynamic display block (6.x-1.0-rc7) - en to it translation catalogue (53 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Next
it: Seguente

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Block title
it: Titolo del blocco

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: all
it: tutto

en: Edit
it: Modifica

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Content type settings
it: Impostazioni dei tipi di contenuto

en: Name
it: Nome

en: Save
it: Salva

en: Image settings
it: Impostazioni immagine

en: Default
it: Predefinito

en: Top
it: In cima

en: Teaser
it: Anteprima

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Node
it: Nodo

en: Add block
it: Aggiungi blocco

en: Bottom
it: In fondo

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Both
it: Entrambi

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Use Pager
it: Utilizza Paginatore

en: Random
it: Casuale

en: Operation
it: Operazione

en: Pager position
it: Posizione del paginatore

en: Source
it: Sorgente

en: Configure block
it: Configura blocco

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Blocks
it: Blocchi

en: Pager
it: Paginazione

en: Node content
it: Contenuto

en: Block type
it: Tipo di blocco

en: Speed
it: Velocità

en: Custom template
it: Template personalizzato

en: Input type
it: Tipo di input

en: Container of the content to show, eg. img, to show images.
it: Contenitore del contenuto da mostrare, ad es. img, per mostrare immagini.

en: Pause
it: Pausa

en: Container width
it: Larghezza contenitore

en: Container of the slide text.
it: Contenitore del testo nella slide

en: !setting must be numeric!
it: !setting deve essere numerico!

en: Field mappings
it: Mappatura campi
