Domain (6.x-2.14) - en to ar translation catalogue (91 entries)

en: Forms
ar: النماذج

en: Title
ar: العنوان

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Action
ar: إجراء

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: none
ar: لا شيء

en: Settings
ar: الإعدادات

en: edit
ar: تحرير

en: settings
ar: إعدادات

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: username
ar: اسم المستخدم

en: Update
ar: تحديث

en: The configuration options have been reset to their default values.
ar: تمت إعادة خيارات الضبط إلى قيمها المبدئية.

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: theme
ar: حلة

en: User
ar: مستخدم

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Create
ar: أنشئ

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: Active
ar: نشط

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Site
ar: موقع

en: Never
ar: أبدا

en: Roles
ar: الأدوار

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Search settings
ar: إعدادات البحث

en: configure
ar: ضبط

en: Performance
ar: الأداء

en: Domain
ar: النطاق

en: No posts available.
ar: لا مواضيع متاحة.

en: Table
ar: جدول

en: Other
ar: آخر

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Minimum cache lifetime
ar: أدنى مدة للتخزين المؤقت

en: Online
ar: عالخط

en: Off-line
ar: خارج الخط

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Pattern
ar: النموذج

en: Property
ar: الخاصية

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: File attachments
ar: الملفات المرفقة

en: update
ar: حدّث

en: Source
ar: المصدر

en: published
ar: منشور

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: No users available.
ar: لا مستخدمين.

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Node settings
ar: اعدادت العقدة

en: Theme settings
ar: إعدادات السمة

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: not published
ar: غير منشور

en: Comment settings
ar: إعدادات التعليق

en: Site configuration
ar: إعدادات الموقع

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ar: تعرض الصفحة الأولى المحتوى الموجود في هذا المسار النسبي. إذا كنت لا تستخدم المسارات النظيفة، أدخل الجزء بعد ?q=". إذا لم تكن متأكدا، أدخل "node".

en: Copy
ar: نسخ

en: Default picture
ar: الصورة المبدئية

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ar: مسار الصورة الشخصية التي تعرض للمستخدمين الذين لم يختاروا صورة شخصية لأنفسهم. اتركها خالية كي لا تعرض صورة.

en: Setting
ar: إعداد

en: Select the default site time zone.
ar: اختر النطاق الزمني المبدئي.

en: Site status
ar: حالة الموقع

en: anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: This will override any other link you have set.
ar: سيلغي هذا أي رابط أخر قمت بحفظه

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: Default menu for content
ar: قائمة مبدئية للمحتوى

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
ar: اختر القائمة التي ستصبح القائمة المبدئية في خيار القائمة باستمارة إضافة المحتوى.

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
ar: يوفر تفعيل تخزين الصفحات المؤقت تحسنا ملحوظا في الأداء. بإمكان دروبال تخزين و إرسال صفحات مضغوطة عندما يطلبها المستخدمون <em>المجهولون</em>. مع التخزين المؤقت للصفحات، لن يضطر دروبال إلى إنشاءها كل مرة يطلب أحدهم عرضها.

en: Caching mode
ar: وضع التخزين المؤقت

en: Normal (recommended for production sites, no side effects)
ar: عادي (موصى به للمواقع العاملة، لا أعراض جانبية)

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
ar: بالنسبة للمواقع كثيفة المرور، فإنه من الضروري تحديد زمن أدنى للتخزين المؤقت. زمن التخزين الأدنى هو أقل مقدار من الوقت سيمضي قبل تفريغ الذاكرة المؤقتة و إعادة إنشائها. القيم الكبيرة تعطي أداء أفضل و لكن لن يرى الزوار المحتويات الجديدة لفترة زمنية أطول.

en: Page compression
ar: ضغط الصفحات

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
ar: مبدئيا، يضغط دروبال الصفحات التي يخزنها لتقليل وقت التنزيل. يفضل تعطيل هذا الخيار عند استخدام خادوم وب يقوم بالضغط.
