Dominion (6.x-1.0-beta1) - en to ru translation catalogue (58 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: delete
ru: удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Username
ru: Имя пользователя

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Disable
ru: Отключить

en: Yes
ru: Да

en: Search
ru: Поиск

en: Message
ru: Сообщение

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Default menu
ru: Меню по умолчанию

en: Save
ru: Сохранить

en: Add
ru: Добавить

en: Path
ru: Путь

en: Theme
ru: Тема

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Upload
ru: Закачать

en: blog
ru: блог

en: Frequently Asked Questions
ru: Частозадаваемые вопросы

en: Questions inline
ru: Вопросы в линию

en: Clicking on question takes user to answer further down the page
ru: Нажатие на вопрос отправляет пользователя к ответу, находящемуся в нижней части страницы

en: Clicking on question opens/hides answer under question
ru: Щелчок на вопросе открывает/скрывает ответ под вопросом

en: Clicking on question opens the answer in a new page
ru: Нажатие на вопрос открывает ответ на новой странице

en: Page layout
ru: Макет страницы

en: This controls how the questions and answers are displayed on the page and what happens when someone clicks on the question.
ru: Это контролирует то, как вопросы и ответы отображаются на странице и что происходит при нажатии на вопрос.

en: Categorize questions
ru: Классифицировать вопросы

en: This allows the user to display the questions according to the categories configured on the add/edit FAQ page.  Use of sub-categories is only recommended for large lists of questions.  The Taxonomy module must be enabled.
ru: Позволяет пользователю отобразить вопросы по категориям, настроенным на странице добавления/редактирования FAQ. Использование подкатегорий рекомендуется только для больших списков вопросов. Модуль Taxonomy должен быть включен.

en: Categories inline
ru: Категории в линию

en: Clicking on category opens/hides questions and answers under category
ru: Нажатие на категорию раскрывает вопросы и ответы, находящиеся в ней

en: Clicking on category opens the questions/answers in a new page
ru: Нажатие на категорию откроет вопросы/ответы на новой странице

en: Categories layout
ru: Раскладка категорий

en: Roles
ru: Роли

en: Fields
ru: Поля

en: Recipient
ru: Получатель

en: Upload new file
ru: Загрузить новый файл

en: Forum
ru: Форум

en: Blog
ru: Блог

en: Theming
ru: Темизация

en: cancel
ru: отмена

en: Subdomain
ru: Поддомен

en: Don't display
ru: Не отображать

en: Alias
ru: Синоним

en: Add editor
ru: Добавить редактор

en: Editors
ru: Редакторы

en: Guestbook
ru: Гостевая книга

en: Default theme
ru: Стандартная тема

en: This controls how the categories are displayed on the page and what happens when someone clicks on the category.
ru: Настройка отображения и поведения категорий при нажатии на них.

en: Meta tags
ru: Мета-теги

en: Frontpage
ru: Главная страница

en: Aliases
ru: Синонимы

en: Nodewords
ru: Мета-теги

en: Confirmation message
ru: Сообщение о подтверждении

en: Monospace
ru: Моноширинный
