DQuarks (6.x-1.0) - en to ar translation catalogue (83 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إرسال

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Download
ar: تحميل

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Message
ar: الرسالة

en: Weight
ar: الوزن

en: Multiple
ar: متعدد

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Time
ar: الوقت

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Teaser
ar: موجز

en: Component
ar: عنصر

en: User
ar: مستخدم

en: Options
ar: الخيارات

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، تترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: All
ar: الكل

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Page
ar: الصفحة

en: Off
ar: إيقاف

en: To
ar: إلى

en: Custom
ar: مخصّص

en: Score
ar: الدرجة

en: Width
ar: العرض

en: This field is required.
ar: هذا الحقل ضروري.

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Table
ar: جدول

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Clone
ar: استنساخ

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Clear
ar: مسح

en: Results
ar: النتائج

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: Analysis
ar: التحليل

en: Are you sure you want to delete this submission?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الإرسال؟

en: responses
ar: أجوبة

en: Mandatory
ar: إجباري

en: E-mail to address
ar: عنوان البريد الإلكتروني المرسل إليه

en: Parent Fieldset
ar: مجموعة الحقول الأم

en: Submission #@sid
ar: الإرسال #@sid

en: Previous submission
ar: الإرسال السابق

en: Next submission
ar: الإرسال التالي

en: Submission Information
ar: معلومات الإرسال

en: Submitted by !name
ar: تم الإرسال من طرف !name

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Left Blank
ar: متروك فارغا

en: User entered value
ar: أدخل المستخدم قيمة

en: Average submission length in words (ex blanks)
ar: معدل طول الإرسال بالكلمات (الفراغات سابقا)

en: Apply
ar: تطبيق

en: Publish
ar: انشر

en: Unpublish
ar: لا تنشر

en: From name
ar: اسم المرسل

en: From address
ar: من العنوان

en: Print
ar: الطباعة

en: Submission deleted.
ar: تم حذف الإرسال.

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: Submit button text
ar: نص زر الإرسال

en: New component name
ar: اسم المكون الجديد

en: Delete the %name fieldset?
ar: حذف مجموعة الحقول %name؟

en: Showing all results.
ar: تظهر كل النتائج

en: @total results total.
ar: @total نتائج في المجموع.

en: Submissions for this form are closed.
ar: الإرسالات في هذه الاستمارة مغلقة.

en: You do not have permission to view this form.
ar: ليست لديك صلاحية مشاهدة هذه الاستمارة.

en: You have already submitted this form.
ar: لقد أرسلت هذه الاستمارة سابقا.

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ar: يجب عليك <a href="!login">تسجيل الدخول</a> لمشاهدة هذه الاستمارة.
