Drupal.org Testing (6.x-1.0-alpha8) - en to ru translation catalogue (42 entries)

en: Content
ru: Содержимое

en: closed
ru: закрыто

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Administration
ru: Администрирование

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Documentation
ru: Документация

en: Project
ru: Проект

en: Search
ru: Поиск

en: Views
ru: Представление

en: Modules
ru: Модули

en: Event
ru: Событие

en: Statistics
ru: Статистика

en: Project issue tracking
ru: Слежение за проблемами проектов

en: Mail
ru: Почта

en: Organic Groups
ru: Тематические группы

en: Contact
ru: Контакт

en: Page
ru: Страница

en: Syndication
ru: Подписка

en: Location
ru: Место

en: active
ru: активно

en: Performance
ru: Производительность

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Forum
ru: Форум

en: Security
ru: Безопасность

en: duplicate
ru: дубликат

en: Community
ru: Сообщество

en: Usability
ru: Доступное

en: User management
ru: Управление пользователями

en: Themes
ru: Темы оформления

en: Translations
ru: Переводы

en: Content display
ru: Содержимое

en: Developer
ru: Разработчик

en: Multilingual
ru: Многоязычность

en: Paging
ru: Страничное разбиение

en: Security update
ru: Обновление безопасности

en: Afrikaans Translation
ru: Африканский перевод

en: If you want to add a static page, like a contact page or an about page, use a page.
ru: Используйте, если вы хотите добавить статическую страницу, наподобие контактной информации или страницы "О компании".

en: Story
ru: Заметка

en: Stories are articles in their simplest form: they have a title, a teaser and a body, but can be extended by other modules. The teaser is part of the body too. Stories may be used as a personal blog or for news articles.
ru: Заметки - это материалы в их простейшей форме: они имеют заглавие, сопроводительную надпись и текст, но могут быть расширены другими модулями. Анонс является частью текста заметки. Заметки могут использоваться для записей блога или для новостных сообщений.

en: Accessibility
ru: Доступность

en: Javascript Utilities
ru: Утилиты Javascript

en: Performance and Scalability
ru: Производительность и масштабируемость
