Drupal.org Testing (6.x-1.0-alpha8) - en to ro translation catalogue (24 entries)

en: Content
ro: Conținut

en: closed
ro: închis

en: Subscribe
ro: Abonare

en: Administration
ro: Administrare

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Project
ro: Proiect

en: Search
ro: Căutare

en: Views
ro: Vizualizări

en: Modules
ro: Module

en: Statistics
ro: Statistici

en: Mail
ro: E-mail

en: Page
ro: Pagina

en: Location
ro: Locaţia

en: active
ro: activ

en: Performance
ro: Performanță

en: User management
ro: Gestiune utilizator

en: Themes
ro: Teme

en: Translations
ro: Traduceri

en: Multilingual
ro: Multilingv

en: Paging
ro: Paginare

en: Security update
ro: Actualizare de securitate

en: If you want to add a static page, like a contact page or an about page, use a page.
ro: Dacă se doreşte adăugarea unei pagini statice, cum ar fi o pagină de contact, se foloseşte tipul de conţinut pagină.

en: Story
ro: Articol

en: Stories are articles in their simplest form: they have a title, a teaser and a body, but can be extended by other modules. The teaser is part of the body too. Stories may be used as a personal blog or for news articles.
ro: Articolele sunt intrări de conţinut în cea mai simplă formă: ele au un titlu, un teaser şi corpul conţinutului, dar pot fi extinse de alte module. Teaserul este de asemenea parte din corpul conţinutului. Articolele pot fi folosite pentru bloguri sau ştiri.
